הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גיל שנתיים

טלי פייר-משה(10.12.2019, 19:00)

נתי שלום,

את שואלת על בנך בן השנתיים שהחל לאחרונה לדחוף ילדים ונראה שיש לו עניין שמעשים אלה ייראו על ידי המבוגרים. ראשית, אני מציעה לברר עם הגננת מדוע היא מכוונת לויסות תחושתי יש לה כנראה הסתכלות רחבה יותר על התנהגותו משום שהתיאור שלך לבדו אינו מעיד על כך, מה גם שקושי כזה אינו מתעורר בדרך כלל בגיל שנתיים אלא מלווה את התינוק מראשית חייו.

מעניין שאת מתארת שחשוב לו מאוד שמעשיו ייראו ואם לא רואים אותו הוא יוזם דיווח של המעשה למבוגר האחראי. את גם מספרת שקשה לו לדחות סיפוקים ובאופן כללי את מתארת אותו כמאוד מפונק אך גם מציינת שאתם אינכם מאפשרים לו לעשות כל דבר וזה חשוב.

ככלל, את מתארת התנהגות אופיינית מאוד לבני השנתיים, למרביתם אין יכולת לדחיית סיפוקים ממושכת, יש להם חשיבה אגוצנטרית ולכן הם תופסים את העולם מבעד לעיניהם ומתקשים לראות צרכים של ילדים ואנשים אחרים . חשוב להבין שהתנהגותו אינה נובעת מרוע או מרצון לעשות "דווקא", אלא שבגיל זה הם לומדים ומבנים לעצמם את חוקי ההתנהגות, את הגבולות, את המותר והאסור והוא אכן בודק ובוחן זאת כל העת. נראה גם שיש לו צורך מיוחד שייראו אותו, ולכן כדאי לבחון האם אין הוא מקבל די צורכו את תשומת הלב לה הוא זקוק. הייתכן שגילה כי באמצעות התנהגות שלילית הוא משיג את תשומת הלב לה הוא זקוק?

כהורים מצופה מכם בשלב זה להתוות לו את נורמות ההתנהגות הרצויות, תוך מתן דוגמה אישית, מתן חיזוקים חיוביים, יצירת קשר בין התנהגות לתוצאות המתבקשות, הקפדה על סדר יום ברור ומובנה והצבת גבולות .

סבלנות, מדובר בחינוך וזה הוא תהליך ארוך המצריך אורך רוח.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*