הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

מעבר באמצע שנה = הזדמנות לצמיחה

איילת אפשטיין(24.12.2019, 16:13)

חנוכה שמח לך אמא יקרה,

את שואלת איך לעזור לבנך להתמודד באופן הטוב ביותר עם מעבר דירה המצריך פרידה מהגן האהוב והמוכר, ומהחברים הותיקים והיקרים.

את צודקת שהסברים בגיל כה צעיר אינם מצליחים להעביר את המשמעות העמוקה והמלאה של הפרידה והמעבר. חשוב להסביר ולהכין את הילד לקראת השינוי כי זה מצמצם חששות ונותן תחושת וודאות. עם זאת, שימי לב לא להרבות בהסברים ולחזור שוב ושוב על אותם הדברים כי אז זה עשוי ליצור מתח ותחושת לחץ.

משאלת הלב שלנו כהורים היא שהמעבר לא ישפיע על הילד, שלא יהיה לו קשה, שלא יחווה צער, שלא יתגעגע...

כמובן שזה לא אפשרי. ואני רוצה להציע לך לאמץ גישה חיובית ולהתבונן על המעבר מזווית ראייה אחרת.

שינוי הוא הזדמנות להתפתחות ולצמיחה. שינוי מאפשר למידה חדשה - על עצמי, על החוסן הנפשי שלי, על היכולת שלי להתמודד עם המציאות, עם החיים.

החיים מלאים מעברים ושינויים ועלינו להאמין בכוחותיהם וביכולותיהם של הילדים להתמודד.

חשוב שאת תהיי רגועה וסבלנית כי הילד צופה בך ושואב ממך כוחות להתמודד. לחץ יקשה עליו, אך תגובה בוטחת ומעודדת תפיח בו אומץ וביטחון.

אני רוצה להרגיע אותך שכניסה לגן חדש באמצע השנה יכולה להיות מוצלחת וטובה. כי להבדיל מתחילת השנה שישנם הרבה ילדים חדשים בגן, באמצע השנה כולם כבר נקלטו ולגננת יש יותר זמן לעזור לילדך להשתלב בגן ובחברת הילדים. לפעמים זה יתרון.

לגבי הפרידה מהגן הישן – היא חשובה מאוד. אני ממליצה לציין את הפרידה מהגן, מהצוות ומהחברים, באופן מיוחד ביום האחרון. מציעה לך לשוחח עם הגננת ולקבוע ביחד איתה פעילות קצרה ונחמדה. אפשר להביא לגן כיבוד קל וצנוע, או מזכרת קטנה שבנך יתן לכל ילד, ולעשות פעילות קצרה – אלבום ציורים מהילדים למזכרת, תמונה של כל הילדים (אפשר יהיה לתלות אותה על המקרר בבית החדש בתקופה הראשונה), פעילות קצרה שבנך יהיה המרכז שלה ותאפשר לילדים להיפרד ממנו ולו להיפרד מהם. אני מניחה שלגננת יש ניסיון ותוכלו לחשוב ביחד על משהו מתאים.

אני מאמינה שכל שינוי הוא לטובה ומאחלת לך שלמרות החששות והאתגר הזמן יוכיח שאכן השינוי לטובה.

אשמח לשמוע מה דעתך.

חנוכה שמח ומלא אור,


בברכה,

איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומנחת הורים,
צוות קול להורה, קו הייעוץ של ויצו להורים לילדים בגיל הרך 6968*