הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילד בן שנתיים

עידית קידר(25.12.2019, 21:29)

שלום לך אנונימי,

מהשאלות שאתה מעלה, ניתן להבין את הרצון שלך לעזור לילדך הראשון בהתפתחותו החברתית ע"י הזמנת חברים ויציאה מהבית כדי שיצור קשר עם ילדים בני גילו.

יחד עם זאת, חסרים לי פרטים כדי לענות לך מה המינון המתאים לילדך, כמו: איך הוא מתנהג אתכם בבית בשעות שמגיע הביתה ועד שהולך לישון-האם יודע להעסיק את עצמו? האם משתף פעולה כשאתם משחקים ומבלים יחד בבית? האם הוא רגוע או אנרגטי והאם נראה שזקוק לפעילות נוספת שעליכם ליזום עבורו? ובנוסף, חשוב לדעת מה מספרת הגננת על ההשתלבות שלו בגן ואיך יוצר קשר עם שאר הילדים בני גילו.

אוכל בינתיים לציין כמה נקודות כדי לתת לך חומר למחשבה:

למרות חשיבות הסביבה והקשרים החברתיים, ילדך בן השנתיים נמצא בשלב אגוצנטרי, כלומר מרוכז מאוד בעולם הפרטי שלו ולא רואה עדיין את הצרכים של האחרים סביבו (שלב נורמלי לגילו). בגיל זה רוב הילדים משחקים בד"כ זה לצד זה ולא זה עם זה. הם צופים ומתבוננים בילדים אחרים, משחקים לצידם, ועדיין רכושניים לחפצים ולמשחקים שלהם. מגיל שנתיים וחצי/שלוש מתחילים כבר לשחק לזה עם זה, יכולים לחלוק חפץ, לחכות בתור, להבין ולהקשיב לאחר.

כדאי גם להיות מודעים לכך שבגיל זה, יש לילדך הזדמנות ללמוד רבות ממך/כם ההורים על התנהגות חברתית. האם אתם נוהגים להזמין חברים? האם מתראים ונהנים עם בני המשפחה המורחבת? בנך מתבונן בדרך שבה מתנהגים ומתייחסים לאורחים ולומד מדוגמה אישית שעשויה להשפיע עליו ובהמשך גם סביר להניח שיחקה אתכם בהתנהגותו.

אם כך, עצם העובדה שעדין לא הפגשתם אותו עם חברים, לא מהווה בעיה כלשהיא ובמיוחד שהוא נמצא רוב היום בגן עם בני גילו. אחרי שעות הגן, לא פחות חשוב שתיהנו יחד מחברתו בבית, יכולים לשחק יחד, לשוחח ולהקשיב לו ואף לשתף אותו בדברים שאתם עושים. במידה ואתם מזמינים חברים עם ילדיהם – כדאי להיות מודעים לנקודות שהזכרתי.

כך גם לגבי היציאה לגן שעשועים, אם אתם מרגישים שהוא זקוק לפעילות גופנית וגם לכם מתאים הדבר– זה יכול לתרום לו וזו דרך נוספת עבורו להכיר חברים וללמוד להסתדר איתם. רק כאמור, אל תצפו ממנו לחלוק ולהשתתף במשחק לפי תורות - עדיין הוא עדיין צעיר לכך.

ניתן גם לבדוק אפשרות אם קיימת פעילות העשרה במקום מגורכם ולבחור במה שהכי מתאים עבורו.

אם יש לך שאלות, נוספות אתה מוזמן לפנות אלינו שנית, כאן בפורום או בקו הייעוץ שמספרו מטה.

מאחלת המשך הנאה מילדך וחג חנוכה שמח!

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*