הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

סכסוכי גירושין

איילת אפשטיין(14.5.2020, 1:57)

רחל יקרה שלום רב,

אני מבינה את עוגמת הנפש שלך מגילוי הסוד, ואת החששות שלך מסכסוך וקלקול היחסים במשפחה.

סוד שהיה שמור במשפחה ונחשף במפתיע וללא כל הכנה נפשית, מערער את תחושת הביטחון, ויוצר תחושות של אובדן שליטה, ושל חוסר וודאות.

אני מנחשת, שאת חוששת שזה ישפיע על יחסו ועל אהבתו של הנכד כלפי בעלך, הסבא שלו, שלמרות שאינו הסבא הביולוגי, הוא הסבא שלו לכל דבר, בדיוק כפי שהוא אבא לכל דבר לבנך, אביו של הנכד.

אני מציעה לך לעשות עצירה, לשים לרגע בצד את הכעס ואת החששות, ולענות לעצמך בכנות על השאלות הבאות:

* מדוע חשיפת האמת צריכה לשנות את היחסים?

* מדוע את חוששת שידיעת עובדות החיים, תקלקל את היחס הטוב של הנכד לסבא?

* אם הסוד לא היה מתגלה - מתי יהיה נכון לדעתך לומר לילד את האמת?

* אולי חשיפת הסוד בגיל מאוחר תגרום לו לכעוס עליכם? הוא יבין שלא סמכתם עליו שימשיך לאהוב את סבא בלי קשר לביולוגיה? שלא האמנתם שבאופן הכי פשוט וטבעי הוא יחזיר אהבה למי שנותן לו אהבה?

* אולי אמירת האמת על ידי האמא אינה מתוך כוונה לסכסך ולקלקל, אלא כי היא מאמינה שלא צריך להסתיר, שזה חשוב שידע, שהוא מספיק גדול כדי לדעת, שאפשר לסמוך עליו שיכיל את המידע?

* אולי בכלל היה אפשר לומר לו את זה מגיל צעיר יותר? להעביר לו את המסר באופן טבעי, כחלק מעובדות חייו, כמשהו שלא צריך לשנות שום דבר? שהוא יגדל ממש כפי שאבא שלו גדל עם גבר נפלא שמגדל אותו כבנו למרות שאין קשר ביולוגי?

* אם תוכיחי את התנהגותה של האמא בפני הילד – מה הוא ירגיש? מה את תרוויחי מכך?

אני חושבת שחשוב שיהיה אמון בין המבוגרים לילדים, ולא בריא שיש סודות במשפחה. מטבעם של סודות להתגלות ועדיף שהילד ישמע את האמת מהוריו ולא שהיא תתגלה לו במפתיע משיחת אקראי, מפליטת פה, או ממישהו זר. אני מקווה שכוונתה של האם טובה, ובכל מקרה מציעה לכבד אותה בפני הילד, ולא להעיק עליו עם כעסים ומשקעים מהגירושים. זו אמא שלו והוא אוהב אותה, וכך צריך להיות.

אם ברצונכם לומר משהו לאמא יש לעשות זאת ישירות, ולא דרכו.

אני ממליצה לכם לקחת את הנכד לשיחה נעימה, ולנצל את ההזדמנות לספר לו את הסיפור מהצד שלכם. התכוננו לשיחה וחישבו במה אתם רוצים לשתף אותו. אפשר לעלעל באלבומי התמונות המשפחתיים, ולהראות לו תמונות של משפחה שמחה ואוהבת. תוכלו להביע את הערכתכם לסבא, שגידל את אבא שלו באהבה כמו כל אבא, תוכלו לספר שהוא איש עם לב גדול, ושאהבה אינה תלויה בביולוגיה.

המשיכו בחייכם והתייחסו זה לזה כרגיל, כפי שהתייחסתם עד כה. אל תעשו מזה עניין אם אינכם רוצים שזה יהיה עניין.

אני מאחלת לכם שחשיפת הסוד לא תשנה שום דבר ביחסים, ואפילו תביא הקלה. לא תצטרכו להשקיע אנרגיה בהסתרה ובחשיבה על מתי יהיה נכון לגלות. זה מאחוריכם.

רחל יקרה, אני מאוד אשמח לשמוע את דעתך?

כאן, או בקישור - https://bit.ly/2zVIcSf

בברכה,

איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומדריכת הורים
צוות ויצו – קול להורה 6968*