הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

מה עושים כשהילדה מעדיפה את אמא?

איילת אפשטיין(28.6.2020, 16:41)

אורן שלום רב,

החוויה בה אתה משתף היא חוויה של הורים רבים (בעיקר אבות, אך לעיתים גם אימהות) כאשר יש תחושה שהילד מעדיף באופן מובהק את אחד ההורים.

תחושת הדחייה, העלבון, אי הנעימות בין בני הזוג, או אי הנעימות מאנשים נוספים שאולי עדים לסיטואציה, היא מאוד מעיקה.

עם זאת, כפי שהיטבת להבין, זהו בראש ובראשונה שלב התפתחותי. זה מעיד על כך שהבת שלך נבונה ומפותחת בהתאם לגילה. היא נותנת אמון והיא מרגישה בטוחה במיוחד ליד הדמות העיקרית המטפלת בה - אמא שלה.

אתה אבא מאוד משמעותי בחייה, אין לי שום ספק בכך, ותמשיך להיות מרכזי ופעיל כאשר אתה נמצא בבית - לקלח, להאכיל, להשכיב לישון, לשחק ולבלות זמן ביחד. העובדה שאתה נעדר מדי פעם לכמה ימים עשויה לגרום לה לחשוש שאולי לא תחזור (חרדת נטישה), וכשאתה חוזר היא עדיין קצת חשדנית, לא ממהרת להתמסר אליך, וכשאמא בסביבה היא מבטאת העדפה לדמות הקבועה והיציבה בחייה.
תחשוב עליה שהיא כמו גור קטן שפועל על פי אינסטינקטים טבעיים והישרדותיים...

אני חושבת שכאשר מבינים את הסיבה זה עוזר לא להיעלב.
כהורים אין לנו את הפריבילגיה להיעלב מהילדים שלנו, אלא להבין אותם ולפעול ולחנך אותם על פי הערכים שלנו (בהתאם לגיל ולשלב ההתפתחותי שלהם).
אני מציעה לך לא להתאמץ כדי לשנות את המצב כי רוב הסיכויים שזה יחלוף ככל שהיא תגדל ותבין שלמרות שאתה נעדר מדי פעם אתה תמיד חוזר.

מציעה שתמשיך להתאמץ להיות אבא נוכח, אוהב ומעורב כשאתה בבית, אולי אפשר לייצר יותר מצבים שאתה לבד איתה בלי אמא, ותמשיך להנות מהילדה שלך ומההורות.

מה דעתך?

בברכה,

איילת אפשטיין
יעוץ והדרכת הורים, יועצת שינה ויועצת גמילה - https://bit.ly/2zVIcSf
צוות קול להורה 6968*