הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

רגרסיה בגמילה - אופטימיות בלי לחץ

איילת אפשטיין(17.11.2020, 16:10)

שלום רב לילי,

נראה שהיה לכם תהליך גמילה מוצלח שבו בתך הוכיחה שהיא יכולה לשתף פעולה עם הרגלי ניקיון חדשים, להתאפק, ולהגיע לשירותים להתפנות. וכעת, משהו השתבש בדרך והיא עושה בבגרים ומתקשה לשתף פעולה.

זה קורה במשפחות רבות שתהליך הגמילה מתחיל טוב, מתקדם היטב ואז הילדים חוזרים לעשות בתחתונים. חשוב להבין שגמילה מחיתולים הינה תהליך שיש בו עליות וירידות אשר עלינו, ההורים, לקבל כחלק מהדרך.

כשיש רגרסיה, הורים רבים נכנסים ללחץ, ועושים מאמצים גדולים שהילד ישאר יבש. שיחות רבות, מזכירים לילד ללכת לשירותים שוב ושוב, מסבירים, משכנעים, מבקשים, ויוצרים הרבה התעסקות ולחץ.

אופן התנהלות שכזה אינו תומך ואינו מסייע לילד בתהליך הגמילה, אלא יוצר לחץ מיותר שמסלים את המצב וגורם להתנגדויות ולחוסר שיתוף פעולה.

אני רוצה לעודד אותך, שילד שהצליח להיגמל בפעם הראשונה והוכיח שליטה בסוגרים, יצליח לאסוף את עצמו ולחזור להיות יבש. ילדים נהנים להיות יבשים ורוצים להרגיש כמו גדולים. זה מקנה להם תחושת עצמאות, תחושת מסוגלות, זה משמח ומעצים אותם.

האם לדעתך יש סיבה לרגרסיה? משהו שקרה? השתנה משהו? אם יודעים מה הסיבה לרגרסיה ניתן לפעול בהתחשב בכך על מנת לעזור לילדה לחזור ולהיות יבשה.

בכל מקרה, אני ממליצה להתייחס באופן ענייני לפספוסים (עשית פיפי, בואי נלך להחליף בגדים. בלי הרבה דיבורים שיחות והסברים) ולהתמקד בחיזוקים.

חשוב להיות אופטימיים ולהאמין שהילדה שלנו תחזור להיות יבשה (גם אם לפעמים זה קשה ברגעים בהם אנו חווים חוסר הצלחה).

אם אנחנו לא נאמין בילדה זה עשוי לגרום לה לפקפק בעצמה, ומכיוון שהיא כבר הוכיחה את עצמה אז יש לנו סיבה טובה להיות אופטימיים ולסמוך עליה.

את מוזמנת להמשיך את ההתכתבות כאן בפורום או ישירות לווצאפ שלי - https://bit.ly/2zVIcSf

בברכה,
איילת אפשטיין - יעוץ והדרכת הורים, יועצת שינה וגמילה
צוות קול להורה 6968*