הוספת הודעההוספת תגובה פורום רדיולוגיה - ראש הפורום

בירור בלוטת לימפה מוגדלת

ויקטוריה(8.3.2012, 10:13)

בוקר טוב, ד"ר ליסה וחג שמח,

ברצוני להתייעץ איתך לגבי בלוטת הלימפה מוגדלת בצוואר.

הסיפור החל בשנת 2007 כאשר הופיע לי גוש קשה בצוואר שמדי כמה שבועות גרם כאבים חדים לכמה שעות בודדות. הופניתי לבדיקת אולטרה-סאונד שבה צוין "נצפו מספר בלוטות לימפה תגובתיות (כולל ממצא נמוש) עד 1.5 ס"מ." התשובה הרגיעה אותי למרות שהמשכתי לסבול מכאבים באיזור מדי פעם.

באוגוסט 2011 החלטתי לחזור על בדיקת אולטרא סאונד בהמלצת רופאת המשפחה. בבדיקה ביקשתי שרופא יסרוק את הגוש. הוא מישש את הגוש ואמר כי זו עצם שכן בלוטת לימפה לא יכולה להיות כה קשה. עם זאת, הוא נענה לבקשתי, סרק את המקום והיה מופתע לגלות שם בלוטת לימפה מוגדלת, שכן לדבריו זה לא מקום בו בדר"כ רואים בלוטות לימפה. הסיכום שלו: "מאחורי האוזן השמאלית הודגם נגע אקוגני בצורת סגלגל, בגודל 20*7 מ"מ עם גבולות סדירים ומרקם אחיד למדי, ללא זרימות דם פתולוגיות בתוכו. הממצא בראש ובראשונה עשוי להתאים לקשרית לימפה תגובתית בודדת. לא נצפו גושים מוגדרים או בלוטות לימפה מוגדלות בשאר תחנות הצוואר. ממליץ על מעקב עם השוואה לבדיקות קודמות, ובמידת הצורך המשך בירור."

מתחילת השנה הזו אני לא מרגישה טוב, סובלת מחולשה, קשיי נשימה, הרגשה כללית לא טובה. ב-1/02 בוצע אולטרה-סאונד נוסף לצורך מעקב. בסיכום: "תת-לסתי מימין הודגמה בלוטת לימפה כ-1.3 ס"מ. במשולש האחורי משמאל הודגמה בלוטת לימפה בגודל כ-2.2*0.6 ס"מ. אחורי לאוזן שמאלית הודגמה בלוטת לימפה בגודל כ-0.7 ס"מ. צורה ומרקם של כל הבלוטות שמורים".

במקביל, ספירה לבנה מעט גבוהה, ESR פי 2 מהגבול העליון, CRP פי 3 מהגבול העליון.

הופניתי ע"י א.א.ג. לבדיקת CT שבוצעה ב-27/2 ובה לא נמצאו בלוטות לימפה מוגדלות כלל! הופתעתי מאוד שכן הגוש עדיין שם.

ברצוני להתייעץ איתך: האם יתכן שלא רואים ב-CT את מה שרואים באולטרה-סאונד? האם יתכן שבגלל שמדובר במקום א שגרתי לבלוטת לימפה מוגדלת, המפענח פספס אותה? האם ניתן לקבל פענוח פרטי שבו אוכל להראות למפענח את המקום והוא יוכל לחפש את המקום הספציפי בדיסק?

מודה לך מקרב לך על הזמן והידע שאת משקיעה בפורום,

חג שמח,

ויקטוריה