הוספת הודעה פורום פוריות - ראש הפורום

הפלות חוזרות ובעיית מורפולוגיה

לילי(25.9.2016, 8:20)

שלום רב לרופאים המסורים של הפורום!

שאלתי קצת ארוכה ומורכבת, אנסה לתמצת..

בת 40,עם 2 בנות מקסימות (7, 3). בתי הבכורה נולדה מהריון טבעי, השנייה הריון IVF לאחר כשנה וחצי של נסיונות להרות באופן טבעי. בבדיקות לפני IVF לא נמצא אצלי ממצא בעייתי, אצל בעלי מורפולוגיה היתה אז 4%. הריון נקלט בטיפול הראשון.

לפני כשנה התחלנו בנסיונות לילד שלישי, ניגשנו ישר לטיפולי הפרייה. עברנו 3 סבבים ובכולם הושג הריון - אשר לצערנו הרב נפל באופן "טבעי" ושלם בשבוע 5-6, עוד לפני שנצפה דופק. החלטנו לעשות הפסקה מטיפולים וחזרנו לכך לאחרונה. לפני הטיפול (הרביעי בעצם במספר) ביצענו בדיקת זרע (שלמעשה לא נבדק מאז 3-4 שנים) והתוצאה היתה שהמופולוגיה אפס! אני הייתי המומה ומדוכאת... יחד עם זאת רופא הפוריות הסביר שהמשמעות היא שהזרע הזה אינו מסוגל להפרות באופן טבעי ולכן חייבים IVF, אך מכיוון ואנחנו כבר במסלול הזה אין לכך משמעות חדשה עבורנו. אני ביקשתי לנסות את ההפרייה בשיטת ברטוב אך הרופא המטפל אמר שאין לכך משמעות וברגע שבIVF יושג הריון אין חשיבות למורפולוגיה. הטיפול הניב הריון והפכם גם נצפה דופק. לצערי הרב ולהפתעתנו הרבה גילינו כי הדופק הפסיק בשבוע 10+2 (כנראה שבועיים קודם מפני שהעובר התאים לשבוע 8). מחר אני צפויה לבצע את הגרידה. יש ברשותנו עובר מוקפא אחד אשר הגיע לשלב הבלסטוציסט. נתונים נוספים על סבב הטיפולים הזה: נשאבו ממני 12 ביציות בשלות, כולן (!) עברו הפרייה באיקסי ונוצרו רק 4 הפריות. שניים הוחזרו (כאמור אחד נקלט) ואחד הוקפא כבלסטוציסט.

שאלותיי הן למעשה:

1. האם אכן נכון שברגע שנעשה IVF אין משמעות למורפולוגיה אפס של הזרע? כלומר האם ייתכן שהעוברים נופלים מפני שאינם תקינים בגלל זרע לא תקין מורפולוגית? 2. בהתאם לשאלה 1, האם יש מקום לבצע הפרייה בשיטת ברטוב, האם ידוע אם זה מעלה את הסיכויים לשימוש בזרע תקין? האם ייתכן בכלל כזה בתוצאה של מורפולגיה אפס? 3. אני מאוד חוששת שהעובר המוקפא אינו תקין גם הוא ובעצם לעבור שוב הריון שאולי ייקלט אך גם ייפול, האם הגיוני לחשוש שגם הוא אינו תקין בשל המופולוגיה? או שבאמת כמו שהרופא אמר אין לכך חשיבות? אני מתלבטת אם לעשות החזרה של העובר הזה או לגשת ישר לברטוב בפעם הבאה? האם יש בכלל סיכוי לאור עברי לעוד הריון תקין או שכדאי לוותר? יש לציין שבהריון הנוכחי טופלתי בהמון תרופות.. קלקסן 40 (למרות קרישיות תקינה), פרוגסטרון רטרד, אנדומטרין ופרדניגזון.

מאוד מבולבלת ונסערת, אודה מאוד לתשובתכם..