הוספת הודעה פורום קלינאי תקשורת - ראש הפורום

אי שטף התפתחותי

קרן אורבך-ברוולד(21.5.2018, 9:19)

שלום עומר,

ראשית, התנצלותי על העיכוב במענה. מבלי לראות את בנך לא ניתן לקבוע במה בדיוק מדובר, אולם מהתיאור שלך על פניו ייתכן שמדובר בחוסר שטף התפתחותי שזהו אכן תהליך מוכר במהלך תהליך רכישת השפה. עם זאת, אתה מתאר כבר ממש הימנעות ממצבי דיבור וייתכן שקיימת תופעה של אילמות סלקטיבית. המופע הנפוץ של חוסר שטף התפתחותי הוא סביב גיל שנתיים עד חמש שנים בממוצע, בסמוך ובמקביל להתפתחות השפתית. בהרבה מקרים התופעה נעלמת לאחר פרק זמן של עד מספר חודשים ללא התערבות מיוחדת. לפעמים התופעה מופיעה בסמוך לאירוע מסוים, אם כי לא תמיד יש קשר ישיר בין הדברים. כמו כן, לעיתים מתוארת תנודתיות - תקופות טובות יותר ופחות, חומרה שמתשנה וכדומה.

במהלך הזמן בו קיים גמגום/ חוסר שטף מומלץ לשמור על מספר כללים שנועדו להפחית את המתח מהדיבור : להקשיב למסר של הילד בלי להפריע לו (לפעמים זה קשה למאזין, אבל מאוד מקל על הילד), לא לנסות להמליץ לנשום או לדבר לאט, להמשיך לשמור איתו על קשר עין במהלך השיח ולשדר כמה שיותר נינוחות במהלך התקשורת. כמו כן, להמשיך ולנהל איתו אינטראקציה תקשורתית ושפתית נינוחה ונעימה המותאמת לגילו וליכולותיו.

במקביל, יש חשיבות לעודד חוויות של שטף. מאחר שלרוב אין חוסר שטף בשירה ובדיבור אוטומטי (ספירה, ימות השבוע), אפשר לשיר ביחד, לספור, למנות את ימי השבוע וכדומה, על פי יכולותיו, וליהנות מהחוויות האלו יחד. אפשר גם לעסוק בפעילויות שלא מצריכות דיבור בכלל כמו ציור, הדבקה, הרכבה של פאזלים וכדומה.

לרוב אנו ממליצים להקפיד על ההנחיות ולהמתין חודשיים שלושה, כדי לתת הזדמנות למהלך הטבעי לעשות את שלו. עם זאת, מכיוון שתיארת כבר תסכול ומודעות מאוד משמעותיים, אני ממליצה לא להמתין ולפנות כבר לאבחון, לקבלת הדרכה ולטיפול במידת הצורך. לעיתים הטיפול משלב עבודה של קלינאית תקשורת ומטפל רגשי על מנת לתת מענה מיטבי לקשיים.

כל טוב ובהצלחה!

בברכה,

קרן אורבך-ברוולד
קלינאית תקשורת
מכון אודיומדיק