הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

בואו נדבר על: האם אנשים משתנים? (3)

ד"ר אורן חסון(23.1.2020, 22:05)

נחזור על התשובההראשונה שלי: כן, כמובן. כל הזמן. השאלה היא רק באיזה מובן, ובאיזו מידה.

ואחת הסיבות הטובות לכך שאנשים משתנים, מעבר לכך שהגיל משפיע עלינו (נו, בטח, גם זה) – היא משום שאנשים לומדים. כולנו לומדים.

השאלה העיקרית, וזה אחד הקשיים בקשר זוגי – מה לומדים, ואיך עוזרים לצד השני ללמוד שמה שטוב לנו, טוב גם לו. טוב! – לא "פחות רע". טוב כי זה עושה טוב, ולא טוב כדי להימנע מרע. לכן, עולה מתוך כך גם השאלה: איך לא מלמדים?

אני לא יודע אם אתם זוכרים איך זה היה כשהייתם ילדים בבית הספר. חלק מכם, לפחות, התקשה ללמוד, או לפחות התקשה ללמוד בדרך המקובלת, כי דרך הלימוד של בית הספר, עוררה התנגדות.

אנחנו אוהבים ללמוד כאשר מעודדים אותנו, ולא כאשר אנחנו מרגישים שמכניעים אותנו. רבים מאיתנו רגישים לעניין הזה של תחרותיות, עצמאות, ציות. את אלה צריך ללמד עם הרבה יותר רגישות. אם בני הזוג שלכם כאלה, זה לא אומר שהם אנשים רעים. ממש לא. הם יכולים להיות מאד אמפתיים ומתחשבים, אבל מגלים התנגדות כאשר הם מרגישים כאשר כופים עליהם משהו, או שמנסים לעשות להם מניפולציה, רגשית או קוגניטיבית.

זה אומר שאתם צריכים להיות הרבה יותר סבלניים, ולהיות נחמדים וטובים ושמחים, כאשר הם עושים את מה שצריך.

כן. זה קשה. אבל אם יש לכם סבלנות, ואם אתם מצליחים לאסוף עוד קצת רגישות כלפיהם ועוד קצת עור של פיל עבורכם, זה עובד! ואם עושים זאת נכון, זה הופך עם הזמן להיות קל יותר.

בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com
---

הצהרה: אשתדל להגיב בכל יום על שאלות שנשאלתי.

בימים ללא פניות (חמישה ימי עבודה בשבוע), אכתוב בכל זאת ואעלה נושאים שעולים אצלי בטיפול, או שעלו כאן בפורום בעבר, ושהייתי רוצה לשים עליהם דגש כדי לסייע לכם ללמוד משהו על יחסים. "בואו נדבר על:".

בניגוד לפניות אחרות אלי, שבהם הדיאלוג ימשיך להיות אך ורק ביני לבין הפונה אלי – "בואו נדבר על" יהיה פתוח לשאלות ולדיון.

אם תרצו למצוא את כל הפוסטים שלי, חפשו 'בואו נדבר על' בפורום הזה, ותקבלו את כולם.

הפורום 'אהבה זוגיות ויחסים' של סטארמד, בניהול ד"ר אורן חסון, עלה לאוויר בשנת 2005, והוא הפורום הפעיל הותיק ביותר בארץ לזוגיות, אהבה ויחסים.