הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

ההתגברות על החרדה

ד"ר אורן חסון(28.3.2020, 14:16)

מייקל יקר,

אנסה קודם כל קצת 'לנרמל' את התחושות שלך. יש סיבה ביולוגית ברורה שבגללה גברים נמשכים לנשים מתירניות בעת קשרים מזדמנים, אבל כאשר הם מחפשים מישהי לקשר קבוע הם מעדיפים נשים שמרניות יותר. ביולוגית, ההסבר הוא שהסיכון לבגידה, ושתגדל ילד שהוא לא שלך, נמוך יותר עם אשה שמרנית. באופן דומה, נטיה תורשתית להימשך לנשים מתירניות, שירצו סקס, תעבור לדורות הבאים (דרך הילדים שייוולדו כתוצאה של סקס, כמובן), גדולה יותר מאשר הנטיה התורשתית שלא להימשך לנשים מתירניות שמפגינות את הרצון שלהם בסקס, דרך הצאצאים גם כשהם לא רצויים לך, אלא משום שמן הסתם ילדים, שלהם הגבר מעביר את התכונה הזו, מגיעים לעולם בעזרת האקט המיני. כל זה היה נכון לפחות עד השימוש הנרחב בגלולות למניעת הריון, החל משנות החמישים, וכשלא מדובר בבת זוג קבועה, אלא בסטוצים, אז זה גם ילדים שאין בהם השקעה אחר כך. ביולוגית – זה יתרון. מוסרית וערכית, זה סיפור אחר לגמרי. אבל מכאן גם שיש קונפליקט בין החרדה מפני בגידה של בת הזוג שלך, לבין משיכה לנשים מתירניות ומיניות.

אני רוצה להדגיש שכל זה הוא סטטיסטית, והסיבות הביולוגיות הללו נחלשו במידה ניכרת מאז השימוש המסיבי בחברה המערבית באמצעי מניעה. מנגד, בגלל השימוש הנרחב באמצעי מניעה, גם המתירנות המינית הכללית גברה.

ואני מדגיש שכל זה משתקף בסטטיסטיקה, אבל לא בהכרח בגברים או בנשים מסויימים. לא כולם נמצאים בשיא עקומת ההתפלגות. אני מכיר וטיפלתי בנשים רבות שנראות ומתנהגות כמתירניות, וסיפרו לי שכאשר האפשרות למיניות הפכה ריאלית, הן הופכות להיות ביישניות ושמרניות יותר. אני מכיר גם אחרות שהיו מתירניות מינית בצעירותן, והפכו בהמשך לנשים של גבר אחד. אותה תופעה יכולה להיות קיימת גם בגברים.

בכך, אני יכול להסביר את הקונפליקט שלך. אבל מה שזה אומר גם הוא שהחרדה שלך מהמיניות שלה כנראה גבוהה יותר מהנטייה שלך לקבל את המיניות שלה כדבר מבורך, ולהימשך אליה. ואני חושב שאת זה הבנת.

האם זו החרדה מפני חוסר נאמנות? – אולי.

אפשרות אחרת זו שמרנות מינית שטבועה בך מסיבות אחרות, ובכך אני מתכוון למסרים שקיבלת מאחרים במהלך השנים, בין אם בשל התרבות שבה גדלת (למשל, תרבות מסורתית או פטריארכלית שמגנה מתירנות ומסתירה מיניות כדבר רע, בעיקר לנשים, ועוד יותר לנשים שלהם), או בשל חוויות שחווית ואולי אתה לא זוכר, שחלקן אולי באמת שייכים לדוגמא הלא טובה שחווית בבית.

עוד אפשרות יכולה אולי לנבוע מהדימוי העצמי הנמוך שלך בגיל ההתבגרות, שאולי אומר "בנות לא באמת נמשכות אלי. ואם מישהי מתנהגת נחמד אלי, או מראה כאילו היא נמשכת אלי, אז היא בטוח רוצה משהו אחר, ולא אותי באמת ", והמחשבה הזו לבדה יכולה היתה להפוך אותך לחשדן יותר כלפי נשים שמעוניינות בך.

יתכנו אולי גם אפשרויות נוספות. כך או כך – יש לך בת זוג שהיא חופשיה בהתנהגות שלה יותר ממך, וזה מפחיד אותך, ואתה לא בטוח למה. אני חושב שככל שתקבל את זה יותר, ותתנסה בזה יותר, כך יהיה לך קל יותר בהמשך להתגבר על התחושות שלך. כמו כל טיפול בחרדה, החשיפה למקור החרדה ואי הרתיעה ממנו, יעזרו לך להתגבר עליו, בהדרגה ובהתמדה. מקור החרדה חשוב פחות. חשובים יותר ההתנסות, החשיפה, ו... לא לברוח מזה. נראה לי שאין לך סיבה להתרחק ממנה פרט למה שקיים אצלך בפנים. אתה גם אומר את זה די במפורש. נסה לא לברוח מהפחדים, אלא לאמץ אותם ולהתגבר עליהם. זה יילך וייחלש במהלך הזמן, ואולי השנים הקרובות, ואולי בניגוד לחרדות אחרות, קיימת גם האפשרות שזה ייעלם לגמרי. למה? כי בניגוד לפחדים מגובה או מקומות סגורים, כאן, הגמול שאתה מקבל בהתגברות על החרדה הוא הרבה יותר נעים וטוב.


בברכה,

ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com