הוספת הודעה פורום כתפיים - ראש הפורום

MRI כתף- Calcific Tendinitis?

ד"ר יפתח בר(19.1.2019, 13:06)

שלום

התמונה ב MRI יכולה להתאים לדלקת על רקע של הסתיידות , ברם הבדיקה המתאימה להערכת הסתיידות הינה צילום או US ופחות MRI

במקביל כדאי גם לבצע בדיקות דם בסיסיות של CA P ALK PHOS T3 T4 TSH

אני מצרף חומר על Calcific Tendinitis

תסמונת התפס בכתף על רקע הסתיידות - Calcific Tendinitis

תסמונת התפס בכתף על רקע הסתיידות לרוב עוברת מעצמה לאחר זמן מה (Self limited) לעיתים חודשים. ההסתיידות עצמה יכולה לגרום לכאב ודלקת. ההסתיידות יכולה לגורם להתנפחות הגיד ולחיכוכו בעצם האקרומיון שמעליו ולתסמונת התפס.

לא נמצא קשר בין לקיחת סידן או אוסטיאופורוזיס לבין מצב זה. שכיח יותר אצל נשים בגילים 40-50.

לגבי טיפול - יש מקום לנסיון טיפול שמרני לפני ניתוח וזה בהחלט כולל פיזיוטרפיה שמטרתה להקטין את הגירוי הדלקתי ולחזק את השרירים הגורמים לדפרסיה (תחילת פעולה מנקודה נמוכה יותר תוך הגדלת המרווח סביב הגיד) של הכתף ולמניעת החיכוך. פיזיוטרפיה יכולה למנוע את הצורך בניתוח . אם יש החמרה חריפה של הכאב כדאי לבצע זריקת חומר הרדמה מקומית לכתף עם או בלי סטירואידים (קורטיזון). ניתן לחזור על הזריקה אם יש הטבה זמנית.

ניתן גם לנסות לחורר את הגוש הסידני במרפאה עם מחט - לאחר הרדמה מקומית וכך לשחרר לחץ וסידן מתוך הגיד. לא תמיד ניתן לקלוע בדיוק לגוש הסידני.

טיפול אפשרי נוסף הוא גלי הלם

SHOCK WAVE THERAPY שיכול לפרק את ההסתיידות ( זה כרוך בכאב ולוקח מספר חודשים ומצליח בכ50% )

במידה וכל הללו לא עוזרים, אזי יש מקום לניתוח. מיעוט המקרים מגיע לניתוח להוצאת ההסתיידות. במידה וההסתיידות גדולה צריך להוציאה מתוך הגיד. לא תמיד קל למוצאה. כדאי מאד לצלם שוב את הכתף לפני הניתוח כיון שלעיתים ההסתיידות קטנה בגודלה עקב התמוססות שלה, ואז קשה למצוא אותה.. השיקום תלוי בכמה דלקת יש במפרק והאם יש גם נזק לגיד וצריך לתפור אותו .

. .

טיפול בגלי-הלם חוץ-גופים , ESWT Extracorporeal Shock Wave הסתיידות - Calcific Tendinitis

טכנולוגיה מוכחת של פירור-אבני-כליה , רושמת תוצאות מרשימות בתחום האורתופדיה בדלקות-כרוניות ובהסתיידויות בגידי הכתף, המרפק, הירך, הברך, הקרסול והעקב. נחשבת לשיטה הלא-פולשנית הטובה ביותר. מונעת את הצורך בהזרקת קורטיזון (סטרואידים) ובמקרים רבים מבטלת את הכורח בניתוח.מחקרים רפואיים מלמדים שטכנולוגית גלי ההלם. ESWT. פועלת בשני מישורים :

1. גלי ההלם מרעידים את אזור ההסתיידות וממיסים אותו, בשיטה הזהה לגמרי לריסוק אבני הכליה. ברוב המקרים הסתיידויות אחראית גם להופעת הדלקת.

2. שוברת את המעגל הכרוני של הדלקת, בהרחבת כלי-דם ובעידוד ליצירת כלי-דם המחדשים את הזרמת החמצן לרקמה המודלקת . למעשה , הגוף נרתם לרפא את עצמו.

הטיפול מחולל סדרת גלים-אקוסטיים , גלים-אלקטרומגנטים, גלי-אור וגלי-חום. בתדירות של 1,500-2,000 פעימות לדקה, המכוונים בדיוק רב אל לב הבעיה. משך הטיפול עומד על כ-20 דקות, במרווח של שבועיים ימים בין מפגש למפגש.

בברכה,
ד"ר יפתח בר
מנתח בכיר ומומחה לכירורגיה אורתופדית,
פגיעות ספורט וארתרוסקופיה
המרכז הרפואי אסף הרופא