הוספת הודעה פורום החלפת מפרקים - ראש הפורום

אוסטאוטומיה

ד"ר נדב שאשה(29.4.2005, 11:04)

שלום יערה,

ניתוח אוסטיאוטומיה של מפרק הירך בצד של עצם הירך מבוצע על מנת לשנות את מיקומו של ראש עצם הירך בתוך המכתש האגני. באופן זה ניתן לקבל כסוי גרמי טוב יותר של הראש במקרים מסוימים,או למגע מפרקי בין משטחי סחוס בריאים יותר.

צריך לזכור שכשמבוצע ניתוח כזה הרי ישנו עיוות או מחלה של המפרק. רוב המנותחים הם אנשים צעירים עם מחלה מולדת של מפרק הירך או אוסטיאוארטריטיס מוגבלת במפרק.

התאור שלך לגבי הסטיה באגן ובברך נשמעים לי מעבר לתוצאות הניתוח ויש לבחון אותם בקפידה ולראות את כול התמונה בהשואה למצבך לפני הניתוח.

ללא ספק -הניתוח מבוצע על מנת לתת לך תוצאה תיפקודית טובה יותר ולא טובה פחות במיוחד תוך צפיה לעתיד טוב יותר ולתקופה ממושכת.

במידה והניתוח גרם לך לתוצאה תיפקודית גרועה מאוד-יש מקום להתיעץ עם המנתח ולשקול באם יש מקום להתערבות ניתוחית נוספת-אף החלפת המפרק.

הניתוח עצמו אינו נטול סיבוכים -כמו כול ניתוח אחר. מלבד הסיבוכים הכלליים של הרדמה,זיהום, הווצרות קרישי דם ופקקת ורידים-ישנם גם סיבוכים יחודיים. חלק מסבוכים אלו הם : היעדר החלמה או החלמה מאוחרת של האוסטיאוטומיה(חיתוך העצם), מנח אוסטיאוטומיה לא מדויק או לא מספק-מצב שבו הכאבים נמשכים או חוזרים בשלב מוקדם.

יש לצין שלאחר אוסטיאוטומיה של עצם הירך -ניתוח החלפת הפרק עשוי להיות יותר מסובך.

צריך לזכור כי לניתוח זה ישנם גם יתרונות יחודיים שעיקרם-חזרה לפעילות גופנית ללא מיגבלות (בניגוד למצב אחר החלפת מפרק),פיתרון לילדים או אנשים צעירים ופעילים להם החלפת מפרק מלאכותי -לא מתאים. ניתוח זה יכול לדחות את הצורך בהחלפת המפרק לשנים ארוכות.

בברכה,
ד"ר נדב שאשה
אורתופד מנתח, מומחה בהחלפות מפרקים
מרכז רפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי