הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

חשיש כגורם להתקפים פסיכוטיים כמו סכיזופרניה

מערכת סטארמד(1.8.2007)
הקנביס , או בשמו הנפוץ ( עקב החומרים המופקים ממנו - חשיש ומריחואנה, מכיל את המרכיב הכימי הפעיל - THC - Delta-9-Tetrahydrocannabinol.

משתמשים בחומר זה אם לעישון כסיגריה, מקטרת או בסיגרים שרוקנו מתוכם את הטבק והכניסו את המריחואנה. לעיתים, יש המערבבים חומר זה עם קראק.

משתמשים אחרים נוהגים לערבב את המריחואנה עם המזון ואחרים להכין ממנו תה.

התופעות קצרות הטווח של השימוש במריחואנה כוללות בעיות בזיכרון ולימוד, עיוות התחושה המרחבית, קשיים בחשיבה ובפתרון בעיות, הגברת קצב הלב, אובדן הקואורדינאציה והתקפי חרדה.

השפעת המריחואנה על המוח:

מדענים מצאו שהמריחואנה משנה את העברת האינפורמציה התחושתית אל המוח, ובמיוחד למרכזי הלמידה והזיכרון עם פגיעה ביכולת האינטגרציה בין הגירויים התחושתיים, לבין הקשרים הרגשיים וההנעה.
כתוצאה מכך, מתדרדרת יכולת הלמידה.

השפעת המריחואנה על הריאות:

מעשנים כרונים של מריחואנה סובלים מאותן התופעות של מעשני טבק:
שיעול, כיח, סימני דלקת סימפונות כרונית.
המשך שימוש במריחואנה יכול להביא לנזק בלתי הפיך של רקמת הריאה. ללא קשר לכמות ה-THC, עישון המריחואנה כרוך בשאיפה מוגברת של עיטרן (TAR) ופחמן חד חמצני הנשאף בכמות העולה פי שלוש על זו הנשאפת בסיגריה רגילה. אחד ההסברים לכך הוא נטיית מעשני המריחואנה לשאוף עמוקות ולהחזיק זמן ממושך את האוויר בראות.

השפעת שימוש כבד במריחואנה על יכולת הלמידה וההתנהגות החברתית:

נמצא שהכישורים לקשב, זיכרון ולמידה נפגעים במעשנים כבדים ונשארים משך שעות ארוכות גם לאחר הפסקת העישון. תוצאות שינויים אלו מתבטאות בדרך כלל בהישגיות נמוכה בלימודים, נטייה להתנהגות עבריינית ותוקפנית, מרדנות, קשר לקוי עם הסביבה הקרובה (כולל הורים) ונטייה לחבור לעבריינים ומעשני סמים דומים.

אם היו ספקות באשר לנזק שמשימוש בחשיש (קנביס), בא המאמר בשבועון הרפואה היוקרתי - LANCET ומסיר ספקות אילו.

לא היה ברור האם הקנביס יכול לגרום להתקף פסיכוטי בעל אפקט מתמשך או שהאפקט קשור בהרעלה זמנית וחולפת.

במחקר המוצג נבחנה ההשפעה מתוך מגמה לפתור שאלה זו.

המחקר מבוסס על סקירת הספרות בנושא מיום יסוד בסיסי הנתונים ועד לספטמבר 2006.

נסקרו 35 מחקרים מתוך 4804 מקורות.

מהמחקרים עולה בברור כי קיים סיכון מוגבר לתוצא פסיכוטי גם בטווח מאוחר יותר, משימוש בקנביס, כאשר ההשפעה תלויה במינון הנצרך, דהיינו ככל שעולה השימוש עולה גם הסיכון.

המאמר התיחס לשינויים פסיכוטיים למרות שיש עבודות המצביעות על על מחשבות אובדניות, דיכאון, וחרדה, אם כי ממצאים אילו היו פחות בולטים.

הממצאים, מציינים החוקרים במסקנתם, מספיקים כדי להזהיר את בני הנעורים
(וכל צרכן אחר), מהסיכון של התפתחות שינויים פסיכוטיים בשלבי חיים מאוחרים יותר מזמן צריכת החומר.