הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

RESVERATROL המצוי ביין אדום עשוי לשפר בריאות שמנים

פרופ. ראובן שטינהרץ(7.11.2011)
מחקרים בעבר, הצביעו על כך שיין אדום עשוי לתרום להפחתת רמת סוכר הדם - הגלוקוז - ולסייע לחולי סוכרת.

המחקרים קשרו תופעה זו בהמצאות חומר כימי - RESVERATROL שהוא PHYTOALEXIN הנוצר באופן טבעי ע"י צמחים המותקפים בחיידקים ופטריות.

חומר זה בעל תכונות אנטיבקטריאליות, ואנטי-פטריתיות, ומיוצר גם כתוסף מזון, כאשר ניסו לקשור לו כתרים רבים כחומר אנטי סרטני, אנטי אגינג, אנטי ויראלי ונוגד דלקת.

RESVERATROL מצוי בזג (קליפה) הענבים, ומהוה אחד ממרכיבי היין האדום, אם כי לא בכמות כזו שיכולה להסביר את הפרדוקס הצרפתי של שכיחות נמוכה של מחלות לב קורונריות למרות צריכה גבוהה של שומנים רוויים.

השפעת החומר על מטבוליזם הסוכר נעשית כנראה דרך השפעתו על אחת ממערכות הנשאים של הגלוקוז ( טרנספורטרים).

אולם בעוד שברקמות מסוימות יש השפעה מטיבה לפעילות החומר על הטרנספורטרים, הרי ברקמות אחרות כמו מוח עינים ועוד יש אפקט של סוג טרנספורטר שונה, הבולם פעילות הסוכר ולכן עלולות להתרחש תופעות לוואי.

מחקר חדש בבטאון CELL METABOLISM מנסה לקשר בין החומר לבין מניעה או הגנה משינויים בלתי רצויים הנצפים באנשים שמנים ואשר מקדימים הופעת סוכרת

השינויים הנידונים הם אילו הקשורים בתהליכי דלקת ורגישות לאינסולין.

נסינות מוקדמים יותר הראו שרזרבטול עשוי להאריך חיי עכברים, ולהגביר סבולת מכרסמים אחרים בפני מבחני עקא שונים, ע"י מניעת התעייפותם.

המחקר המתפרסם, בא לבחון האם אנשים הנוטלים את התכשיר יהנו מאותם השגים?

כדי לענות לשאלה 11 אנשים שמנים ללא הסטוריה משפחתיתשל סוכרת, או מחלה אנדוקרינית אחרת, קבלו מנה יומית של 150 מ"ג RESERVATROL למשך 30 יום, כאשר אותה קבוצה קבלה בהפרש של 4 שבועות תכשיר דמה - פלצבו. המשתתף לא ידע מתי טופל בתכשיר ומתי בפלצבו.

כדאי לציין שבהשואה למינון שניתן לעכברים, המינון שניתן למשתתפי הניסוי היה נמוך יחסית.

לחלופין, על מנת לקבל מנה יומית של 150 מ"ג רזרבטרול על האדם לשתות יותר מ- 13 בקבוקי יין ליום.

במהלך הניסוי נצפו מספר תופעות מטיבות:

* רמת הגלוקוז פחתה
* אינסולין ירד
* טריגליצרידים פחתו
* השומן בכבד פחת

במקביל נצפתה עליה בפעילות המיטוכונדריות, אותם האברונים ליצור אנרגיה בתאים, חלה עליה בשריפת שומני השריר, ונצפתה ירידה במדדי דלקת.

תופעות אילו - נצפות כרגיל במהלך פעילות גופנית או דיאטה.

להבדיל מדיאטה או פעילות גופנית התכשירי רזרזבטל - לא סייע בהפחתה במשקל, והבטוי למטבוליזם האיטי יותר משקף ניצול אנרגיה יעל יותר החל במהלך הטיפול.

ה - RESVERATROL קשור בתפקודו להפעלת קבוצת חלבונים הנקראים SIRTUINS, אשר יש להם השלכות על זקנה והגנה מפני סטרס - עקא - של התאים.

במהלך הניסוי לא נצפו תופעות לוואי.

למרות התוצאות המעודדות, יש לזכור שהניסוי היה קליני ומצומצם בהקפו ולא ברורות תופעות הלוואי העלולות להתרחש במהלך נטילה ממושכת יותר של התרופה, או באשר לתגובות סותרות עם תרופות וחומרים אחרים.