הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

התפשלות מעיים - Intussusception - כתוצאה מחיסון רוטה וירוס

מערכת סטארמד(16.1.2014)
שני מחקרים חדשים המתפרסמים בשבועון הרפואה the New England Journal of Medicine מצביעים על כך שיש סיכון קטן אך בעל משמעות סטטיסטית להיוצרות מצב של התפשלות מעיים - intussusception - בעקבות קבלת החיסון כנגד רוטה וירוס.

התפשלות מעיים (Intussusception) בילדים, הוא מצב שבו חלק אחד של המעי נכנס כעין חוליות טלסקופיות לחלק מרוחק יותר של המעי.

כתוצאה מתהליך זה יש סכנה לחסימת המעבר במעי.

התפשלות המעיים היא הסיבה השכיחה לחסימת מעיים בילדים עד גיל 6 שנים,
ומחייבת טיפול של החזרת המעי החודר למקומו, אם ע"י יצירת לחץ במעי באמצעות חוקן בריום או החדרת אויר תחת בקרה רנטגנית, או ע"י הליך נתוחי.

אחד הגורמים השכיחים לשילשול כאמור באותה קבוצת גיל הוא זיהום ע"י נגיף הרוטה - Rotavirus.

המחלה שכיחה יותר בעונת החורף דוקא, וכרוכה בתחלואה גבוהה עקב הידבקות חוזרת.

להפחתת התחלואה פותח חיסון הניתן דרך הפה כנגד הרוטה וירוס.

מבחינה היסטורית פותח בעבר חיסון כנגד רוטה וירוס שנאסר בשיווק שנה לאחר תחילת שיווקו ב -1999 -בשל שכיחות גבוהה של התפשלות המעי בעקבות החיסון.

בשנת 2011 פורסמו נתונים על אפשרות להתפשלות המעי גם בחיסונים החדשים של ROTATEQ ו - ROTARIX.

בעקבות פרסום הממצאים באותה שנה הגיעו החוקרים למסקנה שאכן קיים סיכון מסוים בשני החיסונים להתפשלות מעי, אך השכיחות הנמוכה של הסיכון, מול היעילות הגבוהה שלו, אינם מצריכם נקיטת עמדה, ולכן רצוי להמשיך בחיסון תינוקות במדינות מתפתחות ומפותחות גם יחד.

מועד מתן החיסון כרוך בהופעת הסיכון , כאשר עיקר הסיכון להתפשלות מעי קיים לאחר מתן מנת החיסון הראשונה, כאשר לאחר מנת החיסון השניה והשלישית לא תוארו מקרי התפשלות.

עיקר מקרי התפשלות המעי היו בחיסון הפנטה-ולנטי RotaTeq, כאשר במתן החיסון המונולנטי Rotarix לא היו שינויים משמעותיים עקב החיסון.

כדאי להדגיש שמספר המקרים בחיסון ברוטריקס במחקרים היה קטן יחסית ומכאן יתכן שנוצר הפער עם הרוטהטק.

המחקר הנוכחי ומאמר המערכת הנילווה מגיעים למסקנה דומה לזו שהוצגה בעבר, שבהינתן 1- 5 מקרים של התפשלות מעי על כל 100000 חיסונים הרי שהיתרונות עולים על הסיכונים.

בין היתרונות מונים מניעת 50000 אשפוזי תינוקות בארה"ב בלבד, מלבד 170 אלף בקורים בחדרי מיון עקב שלשולים הנגרמים ע"י הרוטה וירוס.