הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

פירות תה ויין לצמצום סכנת הסוכרת

מערכת סטארמד(27.1.2014)
מחקר חדש מלמד, שנשים בריאות הצורכות כמויות גדולות של FLAVONOIDS - חומרי טבע שכנראה קשורים בפעילות נוגדת חמצון ואנטי- דלקתית, הנמצאים בבין השאר בתה, ענבים, יין, ופירות יער, עשויים להפחית מהסיכון להתפתחות סוכרת מטיפוס 2.

המחקר המתפרסם בירחון לתזונה - Journal of Nutrition, מצביע על כך שהחומרים שנמנו מפחיתים מהתנגודת לאינסולין ומשפרים בכך רמת סוכר הדם.

במקביל נמצא שאילו שצרכו מתרכובות ה -anthocyanins שהם חלק ממערכת הפלבונואידים סבלו פחות ממחלות דלקתיות כרוניות המתלוות פעמים רבות לסוכרת, השמנה, מחלות לב וסרטן.

הבעיה בממצאים היא שהפערים בין צרכני המזון המכילים פלבונואידים לבין אילו שצרכו מעט מהם לא היו גבוהים במיוחד ולמעשה לא ברור כמה יש לצרות מהמזונות על מנת להפחית מהסיכון לסוכרת.

אשתקד פורסם מחקר שהפער בין צריכה מוגברת לצריכה מצוצמצת של פלבונואידים בהפחתת הסיכון לסוכרת היתה 15%, אך המחקר הנוכחי מנסה לבחון מה החלוקה לפי סוגי החומרים בכמות גדולה יחסית של משתתפים.

המחקר כלל 2000 נשים בגיל 18 - 76 שנים.

משתתפות המחקר נתבקשו למלא שאלונים באשר לצריכת 131 מיני מזונות.

נבחנו 6 תת קבוצות של פלבונואידים:

flavonoids: flavanones, anthocyanins, flavan-3-ols, polymeric flavonoids, flavanols, and flavones.

רמות מוגברות יותר של anthocyanin and flavone לוו ברמת תנגודת אינסולין נמוכה יותר.

3 מזונות תרמו את עיקר ה - flavone: תפוזים, יין ופלפל

רמות מוגברות של - anthocyanin לוו ברמות נמוכות יותר של CRP - חלבוני דלקת, בעוד שאילו שהיו בחמישון העליון ל - flavone היו בעלי רמות טובות יותר של ADIPONECTIN המסייע בוויסות תהליכים מטבוליים שונים כולל רמות סוכר הדם

העובדה שאין פערים משמעותיים בין הרמות הגבוהות של הצריכה לבין הרמות הנמוכות מהווה נקודת אור בכך שמאפשרת להשיג יעילות טיפולית במאמץ קל ביותר לגשר על הפער הנמוך בין המינון האפקטיבי למינון הפחות יעיל.