הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

האם פרוביוטיקה יעילה למניעת עויתות המעי בתינוקות?

מערכת סטארמד(7.4.2014)
בחודש ינואר 2014 במסגרת חדשות הרפואה הבאנו את הממצאים המטיבים של פרוביוטיקה על עויתות - קוליק - המעי בשלושת חודשי החיים הראשונים:

עויתות המעי של תינוקות - Infantile colic - הינה תופעה שכיחה ביותר בילודים ומגיעה לשיאה לקראת גיל 6 שבועות.

תופעת עויתות המעי הינה העילה לבקור אצל רופא הילדים בשיעורים הנעים בין 10% ל - 20% במהלך 4 החודשים הראשונים לחיים.

סיבת התופעה אינה ברורה, אך מדובר בתסמינים החולפים מעצמם, אם כי יש הקושרים תסמינים אילו להופעה מאוחרת יותר של תסמונת המעי הרגיז.

קשר זה הביא חוקרים שונים להנחה שיש בעוית מעי התינוקות כדי לשנות ממעטפתו הפנימית של המעי ושינוי פלורת המעי.

לאור הנחה זו הועלתה האפשרות של בחינת השפעת טיפול פרוביוטי ממושך להקלת התסמינים ומניעה אפשרית של התפתחות תסמנת המעי הרגיז.

גליון השבוע של JAMA Pediatrics מביא מחקר המצביע על כך שטיפול בפרוביוטיקה מטיפוס Lactobacillus reuteri DSM 17938 במהלך 3 חודשי החיים הראשונים, מפחית מעויתות המעי, מסייע בהפחתת חזרת המזון לושט(פליטת מזון), ומצמצם שכיחות העצירות, מלבד החיסכון בהוצאות הרפואיות ומניעת הפסד זמן של הורים ורופאים.

ממצאים אילו, מסתבר, אינם מקבלים תימוכין בספרות הרפואית.

מחקר המתפרסם ב - BMJ בחן 167 תינוקות שקבלו אקראית פרוביוטיקה - לקטובצילוס רוטרי - 85 ילדים, ובקרה שקבלה פלצבו - 82 ילדים.
הטיפול ניתן למשך חודש ימים.

מבחן התוצאה היה שיעור הבכי ותחושת אי הנוחות בגיל חודש ימים.

נמדדו משכי הבכי, מספר הפעמים שהתינוק בוכה, ותחושת חוסר הנוחות מבחינה כמותית. משך השינה נמדד בימים 7, 14, ו - 21 יום לחיים, כאשר בחודש הראשון והששי לחיים נבחנו איכות חיי ההורים.

מסתבר שמתן הפרוביוטיקה לא הביא תועלת לתינוקות שניזונו מהנקה או מתחליפי מזון תינוקות.

החוקרים מציינים שממצאיהם אינם עולים בקנה אחד עם פרסומים קודמים באשר לשימוש בפרוביוטיקה לטיפול בעויתות שלושת חודשי החיים הראשונים לחיים.