הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

טיפול בהפרעת קשב וריכוז - ADHD - ונטיות אובדניות

מערכת סטארמד(23.6.2014)
בשנת 2005 מנהל המזון והתרופות בארה"ב - FDA - פרסם אזהרה באשר לסיכון למחשבות אובדניות בקרב משתמשי תכשיר - ATOMOXETINE לטיפול בהפרעת קשב וריכוז.

מחקר חדש שרואה אור בבטאון החברה הבריטית לרפואה - BMJ, אינו מוצא עליה במחשבות אובדניות או התנהגות אובדנית בין חולי הפרעת קשב וריכוז.

בין השנים 2006 - 2009 נסקרו הרשומות הרפואיות השבדיות במעקב אחר כ - 38000 אנשים עם הפרעוןת קשב ריכוז והיפראקטיביות, ובחינת שיעורי ההתאבדות בהיות החולים עם או ללא טיפול.

נמצאו כ - 3300 אנשים עם לפחות ארוע אחד הקשור להתאבדות.

ברמת האוכלוסיה הכללית היתה עליה בסיכון האובדני עקב טיפול בתכשירים.

אולם, ניתוח ממצאי ההתאבדות, תחלואת המשתמשים, מחלות נפש נילוות וגורמים נוספים כמו גם השואה בין חולים מטופלים לחולים ללא טיפול בשתי קבוצות גיל - 10 - 24 שנים וקבוצת המבוגרים יותר, לא הראה כל הבדל בשיעורי ההתאבדות בהקשר לטיפול.

באשר לתרופה שאינה קשורה לקבוצת החומרים המעוררים - אטומוקסטין הנ"ל שנקשרה לגורם לשיעור התאבדות מוגבר, הרי שמטופלים בתרופה זו היו בשיעור נמוך יותר של 19% לסיכון אובדני, מאשר החומרים המעוררים מקבוצת הריטאלין.

מסקנת המחקר היא שאין קשר בין הטיפול בהפרעות קשב וריכוז ונטיות אובדניות אם יש כאלו, אך בהחלט יש מקום לשקלול הבעיות הפסיכיאטריות - אם קיימות - לפני תחילת הטיפול.