הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

כריתת שד מניעתית בסרטן שד - תרומה אפסית לתוחלת החיים

מערכת סטארמד(20.7.2014)
שיעור כריתת שד מונעת של שד בריא לאחר המצאות סרטן שד בצד אחר, עלה בהתמדה בשנים האחרונות, והוא ביטוי לערך המוסף התועלתי הצפוי כפי שנחזה ע"י הנשים שעוברות הליך זה.

חוקרים ממינסוטה ערכו מחקר, המתפרסם בירחון של המכון הלאומי לחקר הסרטן בארה"ב, שבא לבדוק את תוספת תוחלת החיים באותן נשים שבצעו כריתת שד בריא באופן מניעתי, בהינתן סרטן שד בצד אחד.

מסתבר ששיעור הארכת החיים בנשים שעברו כריתה מונעת לאורך ציר זמן של 20 שנה היה פחות מאחוז אחד בקרב אילו שעברו כריתה מונעת למול אילו שלא בצעו כריתה מונעת.

התוספת בתוחלת החיים נעה בין חודש לשבעה חודשים לאחר כריתת שד מניעתית, כאשר הנהנות העקריות מהניתוח היו אותן נשים עם סרטן שד בשלב ראשון ללא קולטנים להורמון המין הנשי - אסטרוגן.

כדאי לציין שהמחקר לא בחן את השינויים בקרב נשים שהיו נשאיות של הגן לסרטן BRCA-1 או BRCA-2.

המחקר בחן כ - 100000 נשים עם סרטן שד דרגה ראשונה או שניה באשר לאורך החיים מבלי להתיחס לנושאים אחרים כגון איכות החיים, סבוכי הניתוח, או החששות שהובילו לביצוע הניתוח ( מחקרים אחרונים הצביעו על פחדים בלתי מוצדקים או בלתי מבוססים שהובילו להחלטה לביצוע ניתוח המניעה ולו רק למען השקט הנפשי).

הסיכון להופעת סרטן שד בצד השני לאחר זיהוי סרטן שד בצד אחד הוא כ - 4%- 5%. אולם, יש לזכור שתוחלת החיים אינה תלויה בהופעת סרטן בצד השני, אלא באלימות - ההתפשטות - של סרטן השד שכבר התגלה ובתגובתו לטיפול.

בהינתן תוספת זעומה לתוחלת החיים בעקבות כריתת שד מניעתית, השפעת הכריתה בעיקר בגדולי שד חסרי קולטנים לאסטרוגן, חולות בשלב ראשון או שני למחלה בלבד, הרי שיש בהחלט מקום להכנסת שיקול דעת פחות אמוציונאלי ( פחדים בלתי מבוססים) לפני ביצוע כריתת שד מניעתית.