הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

איסור ייצור, ייבוא, שיווק ופרסום סיגריה אלקטרונית - תזכיר חוק

מערכת סטארמד(15.9.2014)
מטרת החוק המוצע הוא לאסור על ייצור, ייבוא, שיווק ופרסום של סיגריה אלקטרונית ומוצריה וזאת לאור היותו של מוצר זה מוצר המסוכן לבריאות וכחלק מן המאמץ להיאבק בתופעת העישון המזיקה לבריאות.

העישון הוא הגורם העיקרי למוות ותחלואה בעולם המפותח אשר ניתן למניעה. העישון אחראי למותם של כשישה מיליון בני אדם מידי שנה בעולם, בישראל ההערכה היא שכ-10,000 איש מתים מדי שנה ממחלות שנגרמו מעישון ומחשיפה לעישון כפוי, וזאת יותר מהתמותה הידועה מתאונות דרכים, נפגעי אלימות וסמים גם יחד.

אחד המרכיבים המרכזיים שפוגעים ביכולת להפסיק לעשן הוא הניקוטין, סם ממכר ורעל רפואי, הגורם לתלות של המעשן בסיגריה, שהיא הכלי להולכת הסם אל ריאות המעשן ומשם ישירות למחזור הדם ולמוח.

בשנים האחרונות חלה "אבולוציה" במוצרי העישון והוחל בשיווק של סיגריה "אלקטרונית", גרסה טכנולוגית חדשה, שונה ומסוכנת ביותר לעישון של ניקוטין.
סיגריה אלקטרונית הינה מוצר טכנולוגי חדש. המכשיר דומה בצורתו על פי רוב לסיגריה, סיגר או לנרגילה ומורכב משלושה רכיבים מרכזיים – סוללה, גוף חימום ומחסנית. פעולת המכשיר היא דרך חימום הנוזלים/אבקה שבמחסנית, והפיכתם לאדים. המשתמש שואף את האדים לריאות (אידוי/vaping), וזאת בשונה ממוצרי טבק שהשימוש בהם כרוך בשריפת הטבק ובשאיפת העשן (עישון/smoking).
הסיגריה האלקטרונית מהווה סיכון בריאות לציבור. החומר הפעיל ניקוטין מוגדר "כרעל" במסגרת ההוראות הנוגעות לרעלים בפקודת הרוקחים [נוסח חדש] התשמ"א - 1981.
לניקוטין השפעות פרמקולוגיות על גוף האדם, והוא רעיל. הוא מוכר כחומר פסיכואקטיבי וממריץ, גורם לשחרור של חומרים שונים כגון אנדרנלין, דופמין, הוא חומר ממכר. הניקוטין משמש גם כחומר ריסוס למוצרים חקלאיים (פוגע בכנימות).
הסיגריות האלקטרונית נמצאו כמכילות גם חומרים רעילים נוספים ובהם החומרים הבאים:
פרופילן גליקון - החומר פרופילן גליקול מותר לשימוש בריכוז נמוך במוצרי מזון אך לא הוכח כי הוא בטוח בחשיפה בנשימה, יתרה מכך, בעקבות חשיפה נשימתית כרונית לפרופילן גליקול נצפתה עלייה בתסמינים נשימתיים ובדלקת מיתרי הקול בקרב עובדים הנחשפים לכך בסביבת עבודתם. חשיפה נשימתית כרונית לאתרים גליקוליים בקרב ילדים עלולה להחמיר אסתמה, סימפטומים אלרגיים או דלקת האף.
דיאתילן גליקון - דיאתילן גליקול בריכוז של 1% הפוגע בעיקר בכליות ובמערכת העצבים. הוא פוגע בפוריות בעכברים בריכוז של 3.5%. יותר מ-600 מקרי מוות אירעו כתוצאה מהרעלות בדיאתילן גליקול, בעיקר בעקבות חשיפה בבליעה.
ניטרוסמינים (tobacco specific nitrosamines) - ניטרוסמינים מסוג NNK ו–NNN מסווגים על יד הסוכנות הבין-לאומית למחקר על סרטן כמסרטנים בבני אדם (קבוצה 1). התגלו גם ניטרוסמינים מסוג NAB ו–NAT אשר אינם מסווגים כמסרטנים בבני אדם (קבוצה 3).
אלדהידים - אלדהידים לרבות פורמלדהיד, אצטלדהיד, אקרלין: נמצאו בסיגריה אלקטרונית המיוצרת ביפן. אקרולין עלול להיווצר כתוצאה מחימום של גליצרול. פורמלדהיד מסווג כמסרטן ודאי בבני אדם. בנשימה אקרולין גורם לגירוי של האף, הריאות והגרון.
אי ניקיונות - נמצאו גם tobacco specific impurities : בטא ניקוטירין, אנבסאין, מיוזאמין, חומרים הנוצרים במהלך השימוש בסיגריה
בנוסף לסכנות הבריאותיות במוצר עצמו, איסור הייצור והשיווק של סיגריה אלקטרונית יסייע גם למאבק בתופעת העישון המזיקה לבריאות, לו מחוייב משרד הבריאות.
הסיגריה האלקטרונית מפורסמת ומשווקת כמוצר טכנולוגי חדשני, וכתחליף עישון בריא. זאת כאשר למעשה מדובר במוצר שאינו מסייע להפסקת עישון, וכאמור מגביר משמעותית הסיכון להרעלת ניקוטין, ומכיל חומרים רעילים אחרים.
מעבר לכך, התפיסה השיווקית של "מוצר מופחת סיכון" מגבירה את הסיכון מהמוצר והאפשרות שישמש כמוצר כניסה לעישון סיגריות רגילות. סכנת ההתמכרות של צעירים לסיגריות אלקטרוניות חמורה יותר בהשוואה לסכנת ההתמכרות ממוצרי הטבק. ממצא זה מוסבר בשל תכולת הניקוטין של כחפיסה שלמה בתוך סיגריה אלקטרונית אחת ופוטנציאל היקף השימוש באוכלוסייה. בעוד לגבי מוצרי טבק קיים מידע רפואי ומדעי שנאסף במשך עשרות שנים, המידע נפוץ בציבור, ומתנהל מאבק ציבורי מתוקשר הכולל הגבלות שימוש ומיסוי כבד עם עלייה במודעות צעירים לעישון ונזקיו לצד ירידה בהתחלת עישון, מצב זה אינו מקושר וברור לציבור ביחס לסיגריות אלקטרוניות. ייתכן וזו הסיבה שחברות הטבק רוכשות את חברות הסיגריות האלקטרוניות כמוצר משלים הפונה לצעירים, למשל לאחרונה פורסם על דגם סיגריה אלקטרונית הכולל טכנולוגיית בלוטות', המאפשרת להשתמש בו גם כדיבורית ונגן מוזיקה לצד פעולת האידוי/עישון.
סיגריה אלקטרונית היא מזיקה במיוחד לאוכלוסיית בני נוער ולקבוצות באוכלוסיה שאינן מעשנות. קבוצות אלו אינן מודעות לסכנות הבריאותיות החמורות הנוגעות לסיגריה אלקטרונית. מחקרים מראים כי השימוש בסיגריות האלקטרונית הולך וגובר בקרב בני הנוער וקבוצות שלא עישנו מעולם, והיא אינה עוד רק חלופה למעשנים קיימים.
לאחרונה פרסם ארגון הבריאות העולמי דו"ח בעניין סיגריות אלקטרוניות, שישמש כבסיס לדיון נוסף בכינוס מטעם הארגון בתקופה הקרובה. בדו"ח זה מבטא ארגון הבריאות העולמי את החשש הנוגע לסיכונים הבריאותיים הגלומים במוצר זה, את החשש מהטענות הבלתי מוכחות המושמעות ביחס ליעילות המוצר בסיוע מגמילה מעישון, וכן את החשש מהיות של מוצר זה מוצר הפוגע בהצלחת המאבק בתופעת העישון כתופעה פסולה ומסוכנת מבחינה בריאותית. המלצות ארגון הבריאות העולמי הוא כי מדינות החברות יפעלו באמצעים שונים להגבלות וצמצום השימוש במוצר זה.
להערכת גופי בריאות רבים ומומחים לבריאות הציבור מישראל ומהעולם העוסקים במאבק בעישון, הסיגריות האלקטרוניות נמצאות בנקודת התחלה הדומה לזו של הסיגריות ומוצרי הטבק לפני עשרות שנים, והניסיון המר מחייב שלא לחזור על אותה הטעות עם הסיגריות האלקטרוניות ולא לאפשר יצירת הרגל חברתי ומציאות שלא יהיה ניתן לשנות, ולשלם על כך מחיר בריאותי כבד מנשוא. דווקא ניסיון העבר מחייב לפעול כבר בשלב זה לאיסור ייצור, יבוא, שיווק ופרסום של סיגריה אלקטרונית, ולא להמתין זמן נוסף.
הנהלת משרד הבריאות החליטה לאסור על ייבוא ושיווק של סיגריות אלקטרוניות בישראל, כפי שבאות לידי ביטוי בתזכיר חוק זה.


עיקרי הוראות החוק המוצע:
סעיף 1 להצעת החוק
מוצע לקבוע סעיף מטרה לחוק המוצע במסגרתו יובהר כי מטרת החוק היא לקבוע איסור על ייצור, יבוא, שיווק ופרסום של סיגריה אלקטרונית ומוצריה וכן לאסור על עישון של סיגריה אלקטרונית במקומות ציבוריים בהתאם להוראות החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, התשמ"ג – 1983. זאת לשם הגנה על בריאות הציבור בהתאם לעקרון הזהירות המונעת.
סעיף 2 להצעת החוק
מוצע להגדיר המונח "סיגריה אלקטרונית ומוצריה" ככולל סיגריה אלקטרונית, חומר מילוי או מחסנית; כן מוצעות הגדרות מתאימות לכל אחד מן הרכיבים הללו. חומר מילוי" – נוזל או חומר בצורה אחרת, לשימוש בסיגריה אלקטרונית; "מחסנית" – אבזר המורכב על גבי סיגריה אלקטרונית, המכיל חומר מילוי; "סיגריה אלקטרונית" – מוצר הדומה לסיגריה, לסיגר, למקטרת או לנרגילה, המופעל באמצעי אלקטרוני והמיועד לעישון, לרבות מוצר המותאם להרכבת מחסנית עליו, יהא כינויו אשר יהיה; ולמעט אם הוא תכשיר הרשום בפנקס או תכשיר המשווק לפי היתר שניתן לפי כללים שנקבעו לפי סעיף 47א לפקודת הרוקחים [נוסח חדש] התשמ"א - 1981 .
מוצע להגדיר המונח עישון על מנת לכלול בתוכו גם פעולה לייצור אדים לשאיפה.
מוצע להגדיר המונח פרסומת לסיגריה אלקטרונית ומוצריה וכן המונח שיווק, הנחוצים לצורך החוק המוצע.
סעיפים 3 להצעת החוק
מוצע לאסור ייצור, ייבוא, שיווק או אחסון לצורך שיווק, של סיגריה אלקטרונית ומוצריה במסגרת עסקית או בכמות שאינה סבירה לצורך שימוש אישי.
סעיף 4 להצעת החוק

מוצע לאסור על עשיית פרסומת לסיגריה אלקטרונית ומוצריה, וזאת כהוראה משלימה לאיסור הייצור, הייבוא והשיווק של מוצר זה, ולאור העובדה כי בהתאם לחוק המוצע המדובר במוצר ששיווקו אינו חוקי.
האיסור לא יחול על פרסומת לסיגריה אלקטרונית ומוצריה שמקורה מחוץ לישראל, אם מהדרך שבה הופצה הפרסומת עולה כי היא לא כוונה בעיקרה לציבור בישראל.

סעיפים 5-9 לחוק המוצע
לצורך פיקוח על ביצוע ההוראות לפי החוק המוצע, מוצע להסמיך את שר הבריאות למנות מקרב עובדי המדינה מפקחים שיהיו להם סמכויות פיקוח מינהליות. הסמכת מפקחים כאמור תהיה כפופה לבדיקת רישום פלילי של העובדים, להכשרה מתאימה שהורה עליה שר הבריאות ולעמידה בתנאי כשירות נוספים שקבע השר.

מוצע ליתן בידי מפקח שהוסמך כאמור סמכויות פיקוח בסיסיות, ובכלל זה סמכות לדרוש מכל אדם להזדהות לפניו, סמכות למסור לו ידיעות או מסמכים שיש בהם כדי להבטיח את ביצוע ההוראות לפי החור המוצע, או להקל על ביצוען, וסמכות לערוך מדידות או ליטול דוגמאות. כן מוצע להקנות למפקח סמכות כניסה למקום, לרבות לכלי תחבורה כשהוא נייח, שיש לו יסוד סביר להניח שמייצרים, מאחסנים או משווקים בו סיגריה אלקטרונית ומוצריה. מוצע כי סמכות הכניסה של המפקח אינה תקפה לגבי מקום המשמש למגורים בלבד. כניסה למקום כאמור תיעשה רק על פי צו בית משפט.

מוצע להסמיך מפקח שיש לו חשד כי מוצר מסויים הוא סיגריה אלקטרונית או מוצריה וכי הוא משווק או מיועד לשיווק בלתי חוקי בניגוד להוראות חוק זה, לתפוס המוצר על מנת להרחיקו מן השוק באופן מיידי. מוצע להחיל על תפיסה של מוצר זה על ידי המפקח את הוראות פרק רביעי לפקודת סדרי הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) [נוסח חדש], התשכ"ט – 1969, הקובע הוראות לעניין תפיסת חפצים והחזקתם בידי גורמי אכיפת החוק.

מוצע לקבוע, כמקובל בחקיקה בעניין סמכויות פיקוח, כי מפקח יעשה שימוש בסמכויות המוקנות לו לפי פרק ח'3 לפקודה כנוסחו המוצע רק כשהוא עונד באופן גלוי תג המזהה אותו ואת תפקידו, וכן כשיש בידו תעודה החתומה בידי שר הבריאות המעידה על תפקידו ומפרטת את סמכויותיו, שאותה יציג על פי דרישה.
מוצע לקבוע הסדר מיוחד לעניין הפעלת הפיקוח על ביצוע ההוראות לפי החוק המוצע במקום המוחזק בידי גוף המנוי בהגדרה המוצעת של מערכת הביטחון (להלן – גוף ביטחוני). מוצע כי הפיקוח כאמור לא ייעשה בידי מפקחים, אלא יבוצע בהתאם לנוהל שיקבע השר הממונה על הגוף הביטחוני, בהתייעצות עם שר הבריאות, זאת לאור ייחודם של גופים אלו. בנוהל כאמור יורה השר הממונה על אופן הפיקוח על יישום ההוראות לפי החוק המוצע בגופים ביטחוניים, ובכלל זה על אופן הפעלת סמכויות הפיקוח ולאיזה גורם יהיו נתונות סמכויות אלה.
סעיפים 10-11 לחוק המוצע
מוצע לקבוע עבירה על ייצור ייבוא שיווק או אחסון לצורך שיווק של סיגריה אלקטרונית ומוצריה, וזאת בניגוד להוראת סעיף 3 לחוק המוצע. מוצע לקבוע כי דינו של העובר עבירה זו מאסר של שנה אחת או הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין, , העומד כיום על סכום של כ250,000 ₪, ואם היה תאגיד דינו כפל הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(3);

כן מוצע לקובע עבירה על פרסום סיגריה אלקטרונית ומוצריה בניגוד להוראת סעיף 4 לחוק המוצע, לקבוע כי העובר עבירה זו דינו קנס הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, ואם היה תאגיד דינו כפל הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(4);

מוצע להטיל על נושא משרה בתאגיד חובה לפקח ולעשות כל שניתן למניעת עבירות לפי סעיף 11 המוצע, בידי התאגיד או בידי עובדי התאגיד, ולקבוע כי על נושא משרה כאמור שהפר את חובת הפיקוח יוטל הקנס הקבוע לאותה עבירה לפי סעיף 11 המוצע.

עוד מוצע לקבוע כי אם נעברה עבירה כאמור בידי תאגיד או בידי עובד מעובדיו, חזקה שנושא משרה בתאגיד הפר את חובת הפיקוח האמורה. נושא המשרה יכול לסתור חזקה זו אם יוכיח כי עשה כל שביכולתו כדי למנוע את ביצוע העבירה.

חובת פיקוח זו נועדה לתמרץ את נושאי המשרה בתאגיד לפעול למניעת עבירות בתאגיד, והוראות דומות קיימות בחוקים שונים, כמו למשל, סעיף 15 לחוק שמירת הניקיון, התשמ"ד-1984.
סעיף 12 להצעת החוק
מוצע לקבוע כי שר הבריאות הוא יהיה הממונה על ביצוע חוק זה והוא רשאי באישור ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת להתקין תקנות בכל ענין הנוגע לביצועו.
סעיף 13 לחוק המוצע
מוצע לתקן את חוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון התשמ"ג - 1983 (להלן "חוק מניעת עישון") כך שאותן המגבלות החלות על עישון מוצרי טבק במקומות ציבוריים יחולו גם על שימוש בסיגריה אלקטרונית ומוצריה על מנת למנוע חשיפת הציבור לחומרים השונים ולאדים המזיקים הנוצרים והנפלטים למרחב הציבורי במהלך השימוש בהם.
מוצע לתקן את ההגדרות הקבועות כיום בסעיף 1 לחוק מניעת עישון בחוק כך שתתווסף הגדרה ל"מוצר עישון" הכוללת "מוצרי טבק" וכן סיגריה אלקטרונית ומוצריה. כן, אגב התיקון המוצע להגדרה "מוצר עישון" מוצע להוסיף לה גם מוצרים נוספים המיועדים או המשמשים לעישון, גם אם אינם מכילים טבק.
עוד מוצע, להוסיף הגדרה ל"עישון" כך שעישון כולל גם ייצור אדים לשאיפה שלא בדרך של בעירה.