הוספת תגובה פורום חדשות - ראש הפורום

זיהוי פפילומה וירוס ( HPV ) בבדיקת שתן

מערכת סטארמד(22.9.2014)
הבדיקה השכיחה לאבחון סרטן הרחם היא דגימת תאים מצואר הרחם בדיקת PAP.

בדיקת ה-Papanicolaou Smear) PAP) היא בדיקה פשוטה ולא-מכאיבה שמטרתה לגלות תאים יוצאי-דופן בצוואר הרחם ובסביבתו. האשה צריכה להיבדק כשהיא איננה במחזור. הזמן הטוב ביותר להיבדק הוא בין הימים ה-10 וה-20 מהיום הראשון למחזור. כיומיים לפני הבדיקה צריכה האשה להימנע משטיפות וגינליות, משימוש בקצף, במשחה או בג'ל קוטל-זרע ומשימוש בתרופות וגינליות (אלא אם כן הורה לה הרופא אחרת), כיוון שאלו עלולים לשטוף או להסתיר תאים חריגים כלשהם.

בדיקת PAP נערכת במרפאה. בעזרת מגרדת עץ ו/או מברשת קטנה נאספת דגימת תאים מצוואר הרחם ומחלקו העליון של הנרתיק. התאים מונחים על זכוכית נושא ונשלחים למעבדה ציטולוגית או פתולוגית כדי לבדוק אם קיימים בהם שינויים חריגים.

נשים צריכות להיבדק באופן קבוע (בדיקת גניקולוגית ו-PAP) אם היו או עודן פעילות מינית, או אם הן בנות 18 ומעלה. אלו מבינהן הנמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן צוואר הרחם צריכות להקפיד ולהיבדק לפי הוראות רופאיהן. נשים שעברו כריתת רחם (Hysterectomy) צריכות להיוועץ עם רופאיהן לגבי הבדיקות הנדרשות.

בדיקה חדשה לזיהוי הפפילומה וירוס ההומני - human papillomavirus (HPV) המקובל כגורם להתפתחות סרטן צואר הרחם, אמורה ( אולי?) להחליף את הבדיקה של משטח צואר הרחם.

הבדיקה הינה זיהוי הוירוס באמצעות בדיקת שתן.

ניתוח בדיעבד של בחינת השיטה מופיע ב - BMJ וכולל 16 מחקרים עם 1443 נשים שנבדקו.

רגישות הבדיקה היתה בינונית כאשר נבחנו זנים שונים של HPV בעוד שהסגוליות של הבדיקה היתה גבוהה במיוחד לזנים הידועים כמובילים בהיוצרות סרטן צואר הרחם - זנים 16 ו - 18.

דיוק הבדיקה היה גבוה יותר כאשר הדגימה היתה של מתן ראשון של שתן.