הוספת הודעההוספת תגובה פורום פסיכולוגיה-מבוגרים - ראש הפורום

ערעור הביטחון העצמי עד כדי ספק

עירית פז(18.5.2005, 8:40)

שני שלום

קשה להאמין שאירוע אחד בלבד גרם לכזו התערערות של הדימוי העצמי. יותר הגיוני בעיני, שהארוע "פתח" פתח לרגשות של ביקורת עצמית וספקות שאולי היו קודם, אבל באופן לא מודע.

בכל אופן, בגילך הצעיר, גם בלי ארוע טראומטי, יש הרבה התעסקות בדימוי ובערך העצמי. זה גיל של התחלות, עדיין אין לך מקצוע או מסגרת חיים ברורה, יש הרבה בחירות לבחור והחלטות לקבל, והגיוני שתהיי בקונפליקט וספק. עד גיל הצבא, מסלול החיים מוכתב על ידי מסגרות חברתיות, וכעת את מתקרבת לעולם המבוגרים ובו תצטרכי להישען יותר על עצמך, וזה מפחיד.

אם אינך רוצה לפנות לטיפול פסיכולוגי, וזה דווקא חבל, את יכולה להעזר בספרות של "עזרה עצמית" שקיימת בשפע בספריות ובחנויות. את יכולה להעזר בשיחות עם אנשים שמכירים אותך, לנסות להכיר את עצמך יותר טוב דרך המבט שלהם, להתעמק באירוע שקרה לך, ללבן אותו בשיחות עם אנשים, עד שהשפעתו תתפוגג. ככל שמדברים ופותחים יותר את הרגשות הקשים שבפנים, כך בדרך כלל יש גם יותר מודעות עצמית וגם פחות מצוקה.

הבטחון והדימוי העצמי הם גם משהו שנבנה, בתהליך ההתבגרות, ככל שהכיוון שלך יתבהר לך, ככל שתרגישי שאת מממשת את עצמך, כך יש סיכוי טוב שגם תרגישי יותר מרוצה מעצמך.

נסי להציב לעצמך מטרות קטנות, של שינוי היחס שלך לעצמך, "להחליף את הקלטת" שבתוך הראש, באופן הדרגתי. ללמוד להחמיא לעצמך ולבחון את עצמך באופן ריאלי, גם את היתרונות וגם את החסרונות. מותר לכל אדם לטעות, מותר שיהיו פגמים, והכי חשוב זה לראות עצמך כאדם שלם, עם הטוב והרע, ולקבל את עצמך ככה.

בברכה,
עירית פז
פסיכולוגית קלינית
מטפלת אישית וזוגית