פורום כאב - ראש הפורום

האם רפואת הכאב התקדמה משנת 1995 ?

עוזי שחר(9.11.2008, 13:26)

שלום לך ד'ר דולברג,

שמי עוזי ,בן 45,ואני מאמין מאד שישנם מספר גורמים לכאב גב,כ'כ אני גם בטוח שלא תמיד מכניסים את החולה "הנכון" לחדר הניתוח,ומכאן החשש שלי..וזהו סיפורי הלא קצר

אני סובל מכאבי גב מגיל 16.ההתחלה היתה ב"פריצות דיסק" לאחר משחק כדורגל,(כאב חד ביותר ותפיסה של הגב התחתון)למשך יומיים שלושה,ועד היום היו לי כ 15-20 התקפים כאלה, לא תמיד אחרי מאמץ.היו "פריצות" שהתחילו בפתאומיות סתם ממצב של עמידה,כאב חד ביותר,העתקת נשימה,ממש קושי בלנשום,וכו..מה שהביא אותי לטיפול דחוף במיון וקבלת קוקטייל נרקוטי באמצעות זונדה לוריד.חוץ מ"פריצות דיסק" שהפסיקו כבר 4 שנים, אני חי עם כאב באופן כרוני. אופי הכאב לא דומה לכאב שנובע מלחיצה של פזיוטרפיסט על נקודה כואבת בגב התחתון-מדובר בכאב כללי מאד,עקשן וטורדני,שתמיד תמיד עולה למעלה הגב בזמן ישיבה מול מחשב,,או הליכה של 12 דקות,ועל ריצה אין מה לדבר כלל.ריצה על הליכון גורמת לכאב כללי חזק בגב ליומיים רצוף,והליכה על הליכון הוא דבר שגם לא בא בחשבון. ההתקף הנוכחי הוא מאמצע חודש אוגוסט 2008 ועד עכשיו !!!

האבחנה בסי טי לאורך השנים(כל 4 שנים בערך) ללא שינוי: ספונדילוליזה בשתי קשתות L_5 תעלה לא מוצרת,אין שינויים ניווניים חריגים,ולמעט בסי טי של 1998 שנמצא בו ספונדילוליסטזיס,הממצאים לעניות דעתי-לא מעידים על סיבה לכאבים כמו שיש לי.

אופי הכאב: הכאב הוא כאב כללי,עם נוקשות בוקר חזקה,הגבלה רצינית בכיפוף(למשל: וזו המגבלה החמורה אצלי.. אם אני יושב על מזרן ,רגליים מושטות קדימה-ומנסה להגיע עם הראש לכיוון הרגליים,אני אפילו לא מצליח לשבת ישר בזוית של 90 מעלות)-שרירי רגליים קצרים(האמסטרינג)

עד לפני כשבועיים היה לי התקף חזק ביותר,לא כאב חד של פריצה,אלא כאב כללי חזק עם חולשת שרירים ברגל שמאל,עד מתחת לברך,(זה קורה כל שנה וחצי בערך)מצב שמעיב על מצב הרוח,וגורם לי לשכב הרבה על מיטה.

על המיטה הנחתי פלטה מעץ, במידה של מזרן אימונים,ועל זה אני ישן בלילה,עם הטבה מסויימת בבוקר,כמו כן אני מתאמן כבר כחודש וחצי בחיזוק זוקפי הגב,ושרירי הבטן על מזרן,וכן בקבוצת פזיוטרפיה של קופח.(עם הטבה קלה)

טיפולים ותרופות: לאחר שטופלתי בצהל כמתנדב עקב בעיות גב אלו,טיפל בי ד'ר רווח שהיה ק'רפר בזמנו,ד'ר אנגל,וכן ד'ר אוטרימסקי,וד'ר גיבשטיין בבית חולים מאיר,שהציע לי ניתוח, בשנת 2002 (סרבתי מפחד...),אך עשיתי ניתוח בגלי רדיו ללא הטבה. כ'כ טופלתי 3 פעמים במרפאות כאב,בהזרקות אפידורל,ללא הטבה.מאחר ותרופות רגילות לא עזרו לי,אני מטופל לפי הצורך באוקסיקונטין 10 מ'ג בכאב בינוני,ו 20 מ'ג בכאב חזק,אך אני נמנע מאד מליטול את התרופות מכיוון שהן מנטרלות אותי לגמרי עם סדציה חזקה!

בשבועיים האחרונים גיליתי את הטרמדקס שהוא המלאך הגואל שלי,ואיתו אני מחזיק 8 שעות ללא כאבים..(90 אחוז מהכאב נעלם,וגם זה מתנה בשבילי) את התרופה קיבלתי מהרופא ששלח אותי למיפוי עצמות שעשיתי כבר שבוע שעבר,ו MRI שאני עומד לעשות בקרוב לפני ניתוח....ניתוח קיבוע !!

מאחר והממצאים הקליניים שלי לא נחשבים ל"קשים"-ומאחר והרבה סיבות עלולות לגרום לכאבי גב(מפרקים,דיסק בין חולייתי,סיבי עצב מגורים,וכו...) אני מעוניין לקבל אבחנה מדוייקת לגבי מקור הכאבים הבלתי נסבלים לאחרונה שלצערי אני חי איתם ללא איכות חיים.

מה אני עושה ע'מ להיטיב עם הבעייה הקשה שאני מצוי בה?

1.אני כבר חודש עושה תרגילי פלדנקרייז (לפני 5 ימים עשיתי הפסקה עקב התגברות הכאבים) מדי יום על מזרן בקבוצה במועדון בו אני מנוי

2.הצטרפתי לקבוצת פזיוטרפיה של קופ'ח כללית,קראתי "ים" של חומר על החשיבות של חיזוק הזוקפים,ושרירי הבטן,וכך עשיתי,מדי יום כ 10 תרגילים לזוקפי הגב+שרירי בטן.

3.עשיתי מיפוי עצמות ואני אעשה בקרוב אם אר איי לצורך מתן שיקוף טוב יותר לצורך ניתוח קיבוע מותני

4.שיניתי את הרגלי הישיבה מול מחשב,והיום אני יושב זקוף מול המחשב....(יציבון)

שאלתי:

מאחר ובמרפאות כאב טופלתי רק ע'י זריקות אפידורל לגב,ולא באמצעים אחרים:

1.האם "הריסת עצבים" פונקציונאלית במקרה שלי?

2.האם הזרקת מורפין לנוזל ע'ש עשויה לעזור?

3.האם ניתן לדעתך לקבל אבחנה מדוייקת ונקודתית יותר המתייחסת למקור הכאבים שלי,בכלים אחרים מאלה שציינתי?

ואם כן,באיזה אופן?

4מה עוד אני צריך לעשות שלא עשיתי?

5.איזה שיטה כדאי לי להוסיף לפעילות המונעת? אלכסנדר,או שמא פילאטיס? האם יש מחקרים בנושא מניעת כאבי גב באמצעות שיטות אלה,או אחרות?

תודה רבה לכולכם!

עוזי שחף

תהיו אנשים טובים-ותעשו טוב לאחרים...(עוזי ש.)