פורום כאב - ראש הפורום

האם רפואת הכאב התקדמה משנת 1995 ?

ד"ר אורית דולברג(10.11.2008, 2:26)

שלום עוזי,

לפחות חלק מהסימפטומים (וכנראה שרובם) שאתה מתאר קשורות לפעילות לא תקינה של שרירי הגב. התיאור הבא: " כאב חד ביותר,העתקת נשימה,ממש קושי בלנשום", אופייני לעוית שריר. נכון הדבר, שפעמים רבות השרירים נכנסים למצב של עוית כתגובה לתהליכים בחוליות ולמבנים שביניהן, דוגמת פריצת דיסק, או דלקת במפרקים הבין חוליתיים, אך לעיתים קיימות סיבות של השרירים עצמם, ואתה אינך מבדיל ביניהם.

הכאב מול המחשב הוא כאב שרירי.

רוב הטיפולים שקיבלת היו לא מתאימים למצבך.

לשאלתך "מה לעשות?" נראה שגילית את התשובה לבד, אלא שהדרך ארוכה מאד. כלומר, עליך להפעיל באופן קבוע את שרירי הגב עד שיתחזקו. אחרי 30 שנה שהם פועלים לא נכון אי אפשר לתקנם מיד. מדובר בעבודה של חודשים רבים.

אינני ממליצה לך על הזרקת מורפין ולא על הריסת עצבים. אינני חושבת שמיפוי עצמות או MRI יקדמו אותך באיזו שהיא צורה. בזבוז זמן וכסף. אמנם ניתוח קיבוע יקל עליך קמעא, אך באופן חלקי בלבד, ואני ממליצה להמנע ממנו.

אני ממליצה לך למצוא פזיותרפיסט טוב, שיש לך איתו יחסי הערכה ואימון, כדי שיבדוק את מצב הגב ושרירי ה-core, ויתעד אותו לצורך הערכה תקופתית. שייתן לך סדרת תרגילים בסיסיים.

בנוסף, בדוק איזו משיטות ההתעמלות משפרת את מצב הגב שלך. אתה צריך להתעמל בין 20 ל-50 דקות 5-6 ימים בשבוע. כמובן שמתחילים בפעמיים בשבוע ועולים באופן הדרגתי.

במצבך הנוכחי אינני ממליצה על פילאטיס, אלא אם מדובר בתרגילי פילאטיס לאנשים עם בעיות גב, כיון פילאטיס יכול להחמיר את כאביך. בהמשך זו התעמלות מעולה.

פלדנקרייז ואלכסנדר הן שיטות טובות להתחיל בהן, אבל עליך לשים לב מה משפר אותך ומה מחמיר את כאביך.

אם הכאב מתגבר ללא סיבה נראית לעיין, אפשר לקחת למשך 3-4 ימים תרופה נוגדת כאב ודלקת.

בהצלחה,

ד"ר אורית דולברג
רופאה בכירה
מחלקת הרדמה ב'
המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא