הוספת הודעההוספת תגובה פורום יחסי הורים-מתבגרים - ראש הפורום

ילדה מתבגרת

ד"ר ליאת יכניץ(9.3.2010, 15:13)

שלום לך,

המצב שאת מתארת מאוד מתסכל מבחינתנו ההורים - אנחנו רוצים יותר מכל שהילדים יסתדרו, יהיו חברים טובים, יתמכו אחד בשני ויהוו מעין "רשת הצלה" אחד עבור השני. כאשר הדבר לא קורה, אנחנו מנסים בד"כ להתערב ולתקן.

קודם כל אני רוצה להגיד לך שמתבגרים הם מאוד אגוצנטריים באופן טבעי. הם עסוקים בעצמם, בחיפוש הזהות שלהם, במראה שלהם - הכל שלהם. לכן לא פלא שהילדה לא מצליחה "להבין" שגם התנהגות שלה פוגעת ומפריעה לאחרים, ובמקביל לא יכולה לסבול שיפריעו לה. כעת - היא המרכז של עולמה. חשוב לשקף לה את השפעות ההתנהגות שלה על האחרים, ואני מבינה שאתם עושים זאת.

במקביל אני מעלה שאלה - האם זה קשור אך ורק לנחירות ונשימות? האם לפני הניתוח היחסים היו תקינים? האם בסמוך לניתוח ואחריו זכה בנכם לתשומת לב מיוחדת מצידכם (שזה דבר לגיטימי לגמרי)? האם יכול להיות שביתכם מנהלת פה מאבק על תשומת לב ועניין הנשימות הוא רק תירוץ?

אם זה המקרה - ענישה, ובטח ענישה בפני עצמה, לא תעזור. כדאי לבדוק עם הילדה האם מרגישה שפחות מתייחסים אליה, פחות דואגים לה. אם זה המצב - חשוב להשקיע בבילוי משותף איתה, להחזיר לה את תחושת השייכות, ובמקביל להציב גבולות בנושאים של הצקה והקנטה. זה לא אומר להתערב כל פעם שהיא אומרת משהו לעניין, אלא לשוחח איתה ולהעברי ציפיה ומסר של התנהגות מקובלת בבית.

לגבי הטיול - אם בוחרים להפעיל סנקציות, חשוב לחשוב על כאהל שניתן באמת ליישם אותן וגם שיהיו מכוונות אליה באופן ישיר. ביטול הטיול הוא עונש לכל המשפחה ולדעתי המסר אינו נכון.