הוספת הודעההוספת תגובה פורום דיכאון אחרי לידה - ראש הפורום

מה יש לי?

ד"ר שרון בן רפאל(23.7.2011, 8:32)

יפעת שלום,

לאחר הלידה חשות רוב הנשים שינויים קיצוניים במצב הרוח כולל דכדוך, עצבנות ואושר. שינויים אלו נורמליים וחולפים לאחר כשבועיים. הקשיים הסביבתיים שאת מתארת - המרחק מההורים, הבדידות, חוסר התאבון והעייפות עלולים להחמיר את המצב ואף לגרום לדיכאון.

הסביבה גורמת לנו להאמין שיש דרך אחת להיות אם טובה - להניק סביב השעון, להקדיש כל רגע לתינוק, לוותר על עצמאותנו וכו'. אם דרך זו לא מתאימה לך היא עלולה לגרום נזק לך ולתינוק. את צריכה למצוא את הדרך שמאפשרת לך להיות "אמא טובה" ובריאה (לישון, לאכול, להיות סביב אנשים שתומכים בך וכו'). עדיף לעשות כמה וויתורים על ה"אידיאל" שלך ולהמנע מהתפתחות של דיכאון.

תנסי להיות עם חברים ומשפחה בתקופה זו, תסעי להורייך לכמה ימים, תפגשי עם חברות במהלך היום, תתקרבי למשפחתו של בעלך... בשבועות הראשונים את צריכה להיות בסביבת אנשים שיכולים לתמוך.

בנוסף לאחר כשבועיים, אם בנך יונק בצורה טובה, את יכולה כבר להציע לו בקבוק פעם ביום ולאפשר לעצמך לנוח או לצאת מהבית לכמה שעות. אם אין בעיות בהנקה, רוב התינוקות מעדיפים את הפטמה ויחזרו אליה ברצון. כמו כן כשהאמא יותר רגועה ההנקה הולכת יותר בקלות וגם הטיפול השוטף בתינוק והסבירות שיתפתח דיכאון יורדת. אין שום בעיה גם להחליט על שעה קבועה ביום או בלילה, שבה בעלך מאכיל אותו ולתת תחליף חלב בזמן זה. זה יקל (מבחינה נפשית) על ההנקה בשאר שעות היום ואף יאפשר לך להניק תקופה ארוכה יותר . אם בעתיד תחליטי שאת רוצה לחזור ולהניק בשעה הזאת החלב יחזור לאחר כמה נסיונות.

אם לאחר מספר שבועות התחושות שאת מתארת לא חולפות, כדאי לגשת לייעוץ מקצועי.

בברכה,

ד"ר שרון בן רפאל
פסיכולוגית קלינית מומחית