הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

חילוקי דעות בנוגע לחטיפת צעצועים.

נורית קרקש ינקלביץ(22.5.2016, 23:41)

שלום מעין,

את מתארת מצב בו שני הילדים, בתך ובן דודה, משחקים יחד יפה ובכל זאת, מדי פעם בן הדוד "חוטף: מבתך את הצעצוע בו היא משחקת. זהו מצב טבעי ומדובר כאן בהתנהגות נורמטיבית שמסייעת להתפתחותם - מיד ארחיב על כך. בצורה הפשוטה ביותר, בן הדוד רוצה את הצעצוע ומשיג אותו, בשל גילם הצעיר של הילדים, היכולת האמפתית שלהם להבין את האחר (רצונותיו ורגשותיו), היכולת המילולית שלהם עדיין נמוכה ולכן יבחרו "לחטוף" כדי להשיג את מבוקשם.

בנוסף, את שואלת כיצד נכון להתערב מתוך כוונה לסייע להם להסתדר יחד וכמובן בכדי להגן על בתך. כמובן שגם התחושות שהסיטואציה הזו מעוררת בך הן טבעיות, כהורה, את רוצה להגן על בתך בכדי שלא תיפגע על ידי האחר.

אני רוצה להציע לך להסתכל על המצב שנוצר בין הילדים כשמצב אשר מועיל להתפתחותם ואשר הם למדים ממנו. דרך המשחק המשותף, הילדים בונים את מערכת היחסים ביניהם, יוצרים קשר ובכלל לומדים על מיומנויות חברתיות ותקשורת עם האחר. ככלל, נרצה להתערב כמה שפחות בין הילדים בכדי שלא לנקוט עמדה ולקבע אצל הילדים את תפקיד "החזק" וה"חלש".

מנקודת מבטך, כאשר בן הדוד חוטף מבתך את הצעצוע, יש כאן "פוגע" ו"נפגעת".

בואי נחשוב על מספר תגובות אפשריות למצב של תוקפנות בין הילדים:

1. מצב בו את מחזירה לבתך את הצעצוע אשר נלקח ממנה - את נוקטת עמדה ועושה "צדק". יחד עם זאת, בתך למדה שהיא חלשה ושבן דודה הוא החזק, שהיא זקוקה להגנה ואינה יכולה להסתדר ללא הגנה.

2. מצב בו נלקח הצעצוע משני הילדים - מנקודת מבטך, לא נעשה צדק עם בתך מכיוון שהיא לא עשתה דבר. מאידך, ניתן להסתכל על תגובת המבוגר ככזאת שמלמדת את הילדים שאילולא יסתדרו ביניהם, שניהם יפסידו. זאת כמובן בליווי תיווך מילולי של המבוגר והצעה לילדים לשחק יחד לפני שהצעצוע נלקח והסבר כי במידה ולא יסתדרו ביניהם וכך יבינו כי כדאי להם להסתדר ביניהם. כלומר, הפתרון לקחת את הצעצוע משניהם ידוע לילדים מראש.

בשלב הטרום מילולי בו נמצאים הילדים, למבוגר יש תפקיד גדול יותר. אך, ככל שהיכולת המילולית של הילדים תתפתח, התיווך של המבוגר יעשה בין הילדים והם יהיו אלה שיציעו כיצד לפתור את המצב ובעזרת המבוגר יוכלו לנהל דיאלוג.

אני מציעה בשלב זה לחזק את הילדים כאשר הם משחקים ביחד, משתפים, צוחקים ונהנים. מהחיזוקים שלכם, הילדים ילמדו אילו התנהגויות מקובלות ואילו אתם מעודדים. ראשית נסו לא להתערב ולא להיבהל כאשר האחד חוטף לשני וכמובן הגנו עליהם במידה והאחד פוגע בני.

אני רוצה להודות לך על פנייתך ומזמינה אותך לפנות אלינו לקו הייעוץ במידה ותרצי להרחיב בנושא.

נורית ינקלביץ' - מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך - קול להורה 6968*