הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

חילוקי דעות בנוגע לחטיפת צעצועים.

נורית קרקש ינקלביץ(28.5.2016, 22:39)

אשמח להבהיר -

הסיטואציה בה שני ילדים משחקים ואחד "חוטף" מהשני צעצוע אכן מטרידה הורים רבים. הגבול בין מתן תחושה לילד שההורה שם עבורו לבין העברת המסר כי הילד אינו יכול להסתדר לבדו וכי ההורה אינו סומך עליו הוא דק.

אני מעדיפה להתייחס על תפקיד ההורה כמתווך ולא מתערב, ככל שהילדים גדלים כך גם היכולת הוורבלית, הרגשית והחברתית מתפתחת ותפקיד ההורה משתנה בהתאם, הנפח אותו ההורה תופס משתנה בהתאם לצרכי הילדים. ההורה משמש כמודל עבור הילדים, כיצד להתנהג ומסייע להם להסתדר זה עם זה.

במקרה בו "יחסי הכוחות" אינם שווים, התערבות ההורה תהיה חשובה לשם הגנה על בטחון הילדים וכמובן כתמיד בכדי ללמד כיצד להתנהג. אם לא נתווך את הסיטואציה ורק נפתור אותה עבורם, המסר יהיה שהמבוגר עושה עבורם והם לא צריכים ו/או יכולים בעצמם וזה מסר שלא נרצה להעביר.

הורה שמאפשר לילדים להתמודד זה מול זה, לא נחווה על ידי הילד כמי שלא בא לעזרתו. ההורה יכול להנהן מרחוק, לעודד את הילד לדבר, לשחק יחד וכו'. כמובן שההורה מכיר את ילדו בצורה הטובה ביותר ויודע מהי העזרה לה הילד זקוק. ניתן להיכנס ולצאת מתוך הסיטואציה ולאפשר לילדים להמשיך ולהתנהל זה עם זה. חשוב לי גם לומר שלעתים אנחנו ההורים מפרשים את הסיטואציות מתוך חוויות אישיות שחווינו, ניסיון חיינו ומתוך חששות לילדינו. חשוב להימנע מהכנסת פרשנות זאת לתוך ההתמודדות של הילדים מכיוון שלא בהכרח שאלה הן תחושות הילד.

אם תרצי לקבל ייעוץ נוסף את מוזמנת להתקשר לקו הייעוץ של ויצו - קול להורה 6968*