הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ייעוץ בנוגע לקושי חברתי בן 5

עידית קידר(2.8.2016, 17:30)

שלום לך אמא יקרה,

בפתיחות וברגישות רבה, את משתפת על התפתחותו של בנך וניכר שאת פועלת ומשקיעה רבות בעניין החברתי ועם הרבה אהבה ואיכפתיות.

לצד השאלות והקשיים שאת מעלה, ניתן לראות גם נקודות המראות שההתנהגות החברתית שלו אופיינית לגילו ולשלב התפתחותו: רגיש ונבון, יש לו 2 חברים טובים, בבית מתנהג כילד שמח ובטוח בעצמו ובנוסף חל גם שיפור רב בביטחון שלו (מעבר דירה, זה שינוי מאוד משמעותי)....אלו הן התנהגויות המראות על היותו ילד חברותי ואני מציעה לך להתעודד מכך ואף לעודד אותו.

אני יכולה להבין לרגישותך ודאגתך לבנך ורוצה להוקיר אותך על המאמצים שאת עושה עבורו בעניין, אך יחד עם זאת, אני מציעה לעצור לרגע ולבחון אם באמת יש טעם להיות כ"כ מוטרדת? האם הוא באמת כ"כ תלותי? האם הוא באמת מבטל עצמו ונפגע מהחברים? בנך עדיין כ"כ צעיר ויש לו עוד הרבה הזדמנויות ללמוד בתחום החברתי - ולטעמי, דווקא האופן שבו את מתייחסת למצבו עשוי או עלול להשפיע על המשך התפתחותו החברתית.

כשאת אומרת, וסביר להניח גם מאמינה ש: "חסר ביטחון ולא יוזם בחברת ילדים" או ש: "נפגע והרגיש רע בסיטואציה" - המסר הזה עובר אל בנך (גם אם אינך אומרת לו זאת במפורש) וספק אם זה מקדם אותו ומסייע לשינוי המצב- כי: א. יתכן ואת רואה זאת כך, אך לא בטוח שהוא רק (וכל הזמן) חסר ביטחון ותלותי. ב. יתכן ויסיק מכך שאינך סומכת ומאמינה שהוא יכול להסתדר בעצמו בעניינים השייכים לו- ואף להשתכנע מדברייך. ג. ילדים שונים זה מזה, לכ"א יש קצב וצורך חיברות משלו ועצם ההשוואה לילדים אחרים לא מקדמת. לבנך,הרי יש חוזקות בתחומים אחרים.

ילדים לומדים רבות מתוך עוצמת התגובה של ההורים על התנהגותם ובהתאם לכך הם מגיבים - ככל שבנך יחווה את תגובות החשש, הדאגה, הכאב כמאוד מעסיקות אותך (ואת בעלך) - מבחינתו הוא "מרוויח" – הרווח שלו הוא היחס, הקשר, ההתעסקות בו דרך עניין החברים. לכן, כשאתם מוטרדים ונרעשים מכך, דווקא מתחזקת התנהגותו והרי את רוצה לחזק את כישוריו.

בסוף דברייך, את מעלה שאלה חשובה ואף עונה עליה מתוך זווית ראייה חיובית – אפשר לשלב בין 2 האפשרויות. כדאי להמשיך בעניין החיברות (הזמנה, רישום לחוגים..) אך מתוך הסתכלות על בנך כילד חברותי (בהתאם ליכולתו) ולא מתוך חסר ביטחון ולהפחית ככל שניתן את דאגת היתר והכאב על מצבו.

במקביל, חשוב לעודד אותו על יכולותיו ותכונותיו הייחודיות לו ולומר לו זאת במילים ברורות, כדי שיוכל להבין ממה אתם מתפעלים ממנו . חשוב מאוד לחזק אותו ברגעים שהוא מתנהג כחברותי "כל הכבוד שבחרת לשחק עם חבר חדש, זה מראה שאתה ילד חברותי" או: "ראיתי שהתגברת ...למרות שרצית שהחבר יבוא אליך". אפשר גם להתייעץ איתו על עניני חברים ואף לשתף אותו על התנהגויות שלך המראות על ההתייחסות אל חבר/ים : "היום עזרתי לחברה...ברכתי..הקשבתי..." מהדוגמא הוא יכול ללמוד על כישורייך החברתיים ולהקדם בדרכו.

אני מאחלת לך להמשיך בדרכך כאמא אוהבת ואיכפתית המאפשרת לבנך להתמודד עם משימותיו החברתיות וסומכת עליו שידע "לברור לבד אילו חברים גורמים לו להרגיש טוב והרחבת המעגל החברתי תקרה מעצמה" –זהו משפט מדהים שכדאי להפנים וסביר להניח שמסר זה יחזק מאוד את בנך בהמשך הדרך.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*