הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

תהיות

איילת אפשטיין(22.8.2016, 0:53)

שלום רב צ.א.,

את מספרת על בנך החמוד ומתלבטת לגבי מספר נושאים שאנסה לשפוך עליהם מעט אור, למקד ולתת מענה.

ראשית, לפני הכל, אם המרפאה בעיסוק, שמטפלת בילד ומכירה אותו, המליצה לך לקחת אותו לנוירולוג, אז כדאי לעשות זאת כדי להיות בטוחה שלא הזנחת משהו חשוב.

מעבר לכך, את מתארת ילד שאוהב להיות בבית אבל גם נהנה בחוץ, למשל בג'ימבורי ובגינה. הוא מעדיף את חברו הטוב ביותר אך גם נפתח לילדים אחרים. הוא מופנם ושקט ומרצה בגן אבל פעיל וקופצני ולא מוותר בקלות במקומות אחרים.

איך את? איך בעלך? האם הוא דומה לאחד מכם? האם מישהו מכם מופנם אך במקומות בטוחים הוא פעיל ומלא חיים? האם מישהו מכם מעדיף מספר מצומצם של חברים טובים על פני מספר רב של חברים? האם מישהו מכם מעדיף ואוהב להיות בבית במקום לצאת לבילויים ואטרקציות שונות?

ילדים לא עושים שיקולי דעת מורכבים כמו המבוגרים. אם כיף לו עם החבר הטוב אז למה שישחק עם חברים שיש לו איתם פחות כימיה? אם הוא אוהב את השקט והרוגע שבבית אז איזו סיבה יש לו ליזום יציאות למקומות המוניים ורועשים?....
ביחד עם זאת, חשוב לראות שהוא כן נפתח ומשחק עם חברים נוספים, הוא כן נהנה בג'ימבורי ובגינה, ולמרות שהוא מופנם ומרצה יש מקומות שהוא כן פעיל, קופצני ועומד על דעתו.
מכיוון שכך הייתי ממליצה לך, מצד אחד, לקבל אותו כפי שהוא ולא ללחוץ עליו ולצפות ממנו להיות אחר, ומצד שני, לעזור לו להתפתח ולצמוח מבחינה חברתית ואישית במקומות שאת מאמינה שזה חשוב (כמו למשל להמשיך ליזום יציאה לגינה במקום להיות רק בבית, לשחק עם עוד ילדים מדי פעם וכד').

לגבי מעבר גן - אני מבינה שרב השיקולים שלך הם בעד השארתו שנה נוספת באותו גן. את מתלבטת כי זו תהיה השנה השלישית שלו עם אותה הגננת וכן מתלבטת לגבי החבר הטוב.
אם הגננת אהובה עליו, אם כיף לו בגן, אם הגננת טובה ומיקצועית בעינייך, אם לגן יש פוטנציאל להמשיך ולהעשיר אותו רגשית ואינטלקטואלית - אז אני לא רואה שום בעיה בכך שישאר שם שנה נוספת, ובמיוחד אם הוא ילד שלוקח לו זמן להסתגל למקומות חדשים. במצב זה, לדעתי, אפשר להקל עליו ולחסוך לו מעבר אחד שכן ממילא עוד שנה הוא עובר לכיתה א'.
גם לגבי החבר הטוב איני רואה בעיה שימשיכו עוד שנה ביחד. יש לו חבר קרוב וטוב, עם אהבה הדדית ושפה משותפת, כיף להם לשחק ביחד, אז למה לנתק אותו מחברו האהוב ולגרום לו עוגמת נפש וגעגוע? שימשיך להנות מהקשר האמיץ והמיוחד הזה, שאינו מזדמן לכל אחד (אני מזמינה אותך לחשוב על היתרונות של הקשר הזה), ובמקביל את יכולה להמשיך לזמן לו היכרויות עם חברים חדשים ולפתוח עבורו הזדמנויות חברתיות מהנות.

מקווה שעזרתי לך ועניתי על רוב השאלות.

אשמח לשמוע את דעתך, ואם יש לך שאלות נוספות וברצונך לקבל הבהרות והדרכה נוספת את מוזמנת לפנות טלפונית (חינם ובאופן אנונימי) לקו היעוץ שלנו שבשבוע הבא חוזר מחופשת הקיץ.

בברכה,
איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומדריכת הורים,
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*

הודעה בפורוםתהיותצ.א ‏21.8.16
הודעה בפורוםתהיותאיילת אפשטיין ‏22.8.16
הודעה בפורוםתהיותצ.א ‏22.8.16
הודעה בפורוםתהיותאיילת אפשטיין ‏22.8.16
הודעה בפורוםתהיותצ.א ‏23.8.16
הודעה בפורוםתהיותאיילת אפשטיין ‏23.8.16