הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

שאלות על שינה - אחים בני 3.3 ו-1.2

טלי פייר-משה(13.9.2016, 15:22)

דניאלה שלום,

את פונה בנוגע לשנתם של שני ילדיך.

לגבי בן ה- 3.3 שעובר במהלך הלילה משינה במיטתו לשינה על הרצפה/שטיח במקומות שונים בחדר. מדובר בתופעה מוכרת וכנראה שייכת לקבוצת "מטיילי הלילה". לפעמים מדובר בתופעה משפחתית ומעניין לבדוק ברקע המשפחתי שלכם האם מישהו זוכר שהיו לכם טיולים כאלה. בכל אופן זה חולף בדרך כלל מאליו בגיל ההתבגרות וככלל נראה שזוהי תופעה שאינה מטרידה את הילד ומכאן שאין לתת לה התייחסות מיוחדת ואולי אף נהפוך הוא.

כנ"ל לגביו המילמולים מתוך שינה. נראה שהוא ישן ואינו מודע למתרחש ולכן אין צורך להעיר אותו וגם לא לעסוק בזה לאחר שמתעורר.

כן כדאי לוודא שחדר השינה ומיטתו נוחים לו, ששעת השינה שלו סבירה והוא אינו מגיע לשינה עייף מדי או "הפוך", ששגרת השינה קבועה ועקבית.

לגבי אחיו הצעיר בן 1.2. כפי שהרגשתם בעצמכם לכל ילד יש את דפוס השינה שלו.

כולנו עוברים במהלך הלילה מספר מחזורי שינה והם חשובים לתפקודנו ולכן יש להתייחס לזמני השינה ולתהליך השינה בצורה רצינית. יחד עם זאת, כדאי לכבד את דפוס השינה של כל ילד ומן הסתם גיליתם בעצמכם שקשה לשלוט על כך ו"להכריח" ילד להירדם. מקסימום אפשר לגרום לו לשכב במיטה, אך לישון זה כבר עניין אחר...

ממליצה להתייחס לנושא השינה בכללותו ולא רק לעניין היקיצה המוקדמת שלו -

באיזו שעה נכנס למיטה (רצוי שלא יאוחר מ20:00) והאם יש טקס שינה מסודר אשר מכין את הכניסה למיטה בתהליך של הנמכת פעילות כחצי שעה- שעה לפני הכניסה למיטה. האם החדר מוכן לשינה (למשל - מסודר, מוחשך מעט ואולי מלווה במוסיקת רקע וכד') האם מיטתו מזמנת שינה או אולי מליאת מוביילים ומתקני משחק שונים.

והאם כל זה נשמר בעקביות כחלק משגרת סדר היום?

אין כל מניעה שיעבור למיטתכם בחמש וחצי בבוקר ושם ימשיך את השינה או לא, תלוי בו. ואכן לא הייתי מנסה "להכריח" אותו . בכלל התעסקות יתר בעניין עלולה לגרום לניסיונות שלו למשוך את השינה מתוך הבנה של הילד שהנושא מעורר אצלכם הרבה התעסקות.

אם תרצו ייעוץ נוסף, נשמח לשוחח אתכם בקול להורה.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*