הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התנהגותו של בני

עידית קידר(23.11.2016, 19:53)

שלום לך לילי,

אני קוראת את דברייך ומנסה להבין את שאלתך. כללית, נשמע שאת מתנהלת ומתמודדת יפה עם משימות ההורות, מצליחה לראות את התכונות החיוביות של ילדייך הצעירים ומקבלת את התנהגותם בהבנה וברגישות. בנוסף, את מציינת שהשנה חל שיפור בהתנהגותו של בנך הבכור.

אלא שבעקבות הבחירה שלך לעבוד ולטפל בתינוקת את מתקשה להתמודד עם ההתנהגות המפריעה שלו. את כותבת ש"לפעמים בבית קצת משתולל" – האם גם אז זה מפריע לך? ואיך את מגיבה אליו כשזה קורה – כועסת? מענישה?? האם יש מצבים במשך היום שבהם בנך מקשיב לך ומשתף איתך פעולה? אני שואלת זאת, כי נראה לי שלאו דווקא ההשתוללות שלו מפריעה לך אלא הלחץ והחשש מהאמא של התינוקת.

אני יכולה להבין את המבוכה שלך ואת הרצון שבנך יתנהג בדרך חיובית אך כדי שהוא ישנה את התנהגותו, חשוב שאת תגיבי אליו בדרך אחרת:

להבהיר לו שהשתוללות לא מקובלת עלייך, לעצור אותו כשהוא משתולל גם בזמן שהאמא לא נמצאת ולומר לו שבבית לא משחקים בפראות עם כדור כי זה מסוכן – מילת המפתח היא עיקביות!! כאשר הגבול אינו ברור וכל פעם מגיבים בדרך שונה (פעם כועסים ופעם מוותרים) אז גם הילד מבולבל, לא ברור לו מה מצופה ממנו, מתי מותר להשתולל ומתי לא, האם אמא רצינית הפעם או ששוב תוותר לו. ואז הוא ימשיך בכל פעם לבדוק את הגבול. כאשר בנך משתולל יש להפסיק אותו (בחיבוק או לקחת ממנו את הכדור) מבלי לכעוס, מבלי להטיף, או להעניש – כי הרי את רוצה ללמד אותו איך עליו להתנהג.

חשוב מאוד להתייחס ולחזק את ההתנהגויות החיוביות שלו –הוא הבן הבכור והבוגר ואת מציינת ש"בסך הכול מדובר בילד טוב", שיש לו חברים, שהוא מתקדם בגן – כדאי שתתפעלי ותעודדי אותו על כך, למשל: "אני נהנית לראות שאתה משחק עם אחיך", "אני רואה שאתה חברותי/נדיב/אוהב..." , תשתפי אותו בדברים שעוברים עלייך במשך היום, תתייעצי איתו בעניינים שהוא יכול לעזור, לתרום – כל זה יחזק את מקומו במשפחה כבוגר והוא ירגיש בטוח יותר בעצמו.

במקביל, כדאי להפחית את ההתייחסות להתנהגות השלילית - יתכן ובנך גילה (לא במודע) שכאשר הוא משתולל ומפריע, בעיקר שהאמא של התינוקת נמצאת, הוא זוכה ליותר יחס מצידך - את עסוקה רק בו ולא באחים שלו– את משתדלת להרגיע אותו, את מנהלת איתו שיחה וגם מענישה אותו – מבחינתו, היחס הזה, גם אם זה כעס נותן לו תחושה שרואים אותו ושמים לב אליו.

ככל שיזכה ליחס על ההתנהגויות החיוביות שלו, סביר להניח שיזדקק פחות להתנהגויות מפריעות - במידה ויחול שינוי בהתנהגותו והוא ישתולל פחות (אפילו שינוי קל) - חשוב לעודד אותו ולומר לו שבדרך זו הוא מועיל לך ולמשפחה.

לסיום לילי, אני מחזקת אותך על הבחירה שלך לטפל בתינוקת ובמקום לחשוש מהדאגה של האמא - את יכולה לשוחח איתה ולספר לה על בנך המקסים (כפי שכתבת פה) ולהרגיע אותה שבד"כ הוא מתנהג בדרך חיובית ויתכן וההשתוללות נובעת מהתרגשות שיש אורחים.

במידה ויש לך שאלות נוספות, נשמח לענות לך בקו הייעוץ הטלפוני.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*