הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בפרידה

ליאת קליין - קול להורה(13.10.2017, 18:12)

אימא יקרה,

את מספרת על בתך האמצעית בת השלוש וחצי, אשר מתקשה להיפרד ממך ואף פיתחה חרדה ברמה כזו, שכעת היא נמנעת מלהתרחק ממך, אפילו במחיר של ויתור על פעילויות מהנות.

את מספרת שאת מאד מודאגת מכך, כואבת את "ההפסדים" והתסכול שבבחירות שלה, ומוטרדת מהגורמים לכך.

ראשית, אקדים ואומר- שפחדים כאלו כפי שאת מתארת, המתוארים גם כ"חרדת נטישה", שכיחים גם סביב גילאים אלו, ומופיעים לעיתים על הרקע שמצד אחד הילד מסוגל ורוצה לעשות דברים באופן עצמאי ומצד שני הוא עלול לפתח תחושת אשמה על כך שהוא עושה את הדברים האלה לבד בלי ההורה. הילד חושש באופן לא מודע שמא ההורים שלו ייפגעו אם יסיקו כי הוא אינו צריך אותם עוד ואולי אף ינטשו אותו בגלל זה.

נוסיף לכך את העובדה שהתווספה למשפחה תינוקת חמודה לפני 10 חודשים- (ויש להניח שכעת היא כבר גדולה מספיק למשוך תשומת לב והתפעלות מהסביבה לשלבי ההתפתחות השונים ) ועוד אני מניחה, שהיא נשארת איתך בשעות הבוקר כשבנותייך הגדולות יותר נמצאות במסגרות החינוכיות. כל אלו יחד עשויים לשפוך אור על התחושות שמלוות את בתך אשר, מחפשת מחדש את "מקומה" במשפחה... ובאופן לא מודע חוששת שאם לא תיצמד אלייך, תאבד את מקומה.

חשוב להבין, כי מרכיב חשוב בהתפתחותה של חרדה הוא הדרך שבה הורים מגיבים אליה... הורים רבים שלא בכוונה, ומתוך רצון טבעי להעניק הגנה לילדם מגיבים באופן שעשוי לשמר ואף לחזק את החרדות.

כשאת מנסה לשכנע את בתך, דוחקת בה, נוזפת, שואלת "למה היא מתנהגת כך ?", אולי מנסה לפצות אותה על ההפסדים שהיא חווה...ובעיקר מופעלת מאד רגשית...את בעצם עושה שלושה דברים:

1. מעבירה לה מסר סמוי, שאת מודאגת מכך שאולי היא לא יכולה להתמודד עם פרידה. ילדים רואים את עצמם דרך עיניהם של הוריהם ולכן- אם תהיי את רגועה ותסמכי עליה שכשתחליט שהיא מסוגלת היא תבחר אחרת...היא תלמד דרכך גם להאמין בעצמה ובכוחה להיפרד ובינתיים, את פה.

2. את נותנת המון תשומת לב להתנהגות הזו. תשומת הלב הזו, (גם אם אינה חיובית) באופן לא מודע, רק מחזקת את המוטיבציה של בתך לשמר ואף להרחיב את ההתנהגות הזו, כי כך היא מבססת את מקומה ואת המשמעות שלה אצלך.

מדברייך, אין לי ספק שבתך מקבלת תשומת לב חיובית גם כך, אולם דווקא משום כך, ילדים שמוצאים (במקרה) את הנקודה ש"מפעילה" את ההורה, לא יוותרו בקלות על הפעלולון הזה...

3. כל הניסיונות הללו לגרום לבתך לשחרר, להתרחק ממך, להתגבר על הקושי, על הפחד, באופן פרדוקסאלי עושים בדיוק להיפך...גורמים להיצמד יותר ויותר משום שמגבירים את הלחץ והחרדה כתוצאה מתחושות של דחייה.

בכל מקרה... התהליכים הללו אינם מודעים ולכן בתך גם לא באמת יכולה לתת תשובה או הסבר ל"למה היא מתנהגת כך", וזה עלול להיחוות על ידה כסוג של ביקורת.

אז מה עושים?

במקומות שניתן לאפשר לה את המרחב לבחור- כרגע, בעיקר מכילים את ההתנהגות שלה, לא מתרגשים, ומבטיחים (ומקיימים) שאת שם כל עוד היא זקוקה לך. מבלי "לעשות עניין" סביב כך.

תוך כדי כך, מאפשרים לה גם לגלות את ההפסדים שבהימנעות מפעילויות מהנות כמו- ללכת לקניון עם אבא, או ללכת לסבא וסבתא- בשלווה ובהכלה רבה של התסכול שבא בעקבות כך. ( אל תאמרי לה "את רואה...", " אמרתי לך..." אלא- " נכון, אני מבינה שאת עצובה כי פספסת כך וכך, מחר, אם תרצי, תוכלי לבחור אחרת...")

הכלה זו ורוגע הם אלו שיתנו לה את הביטחון שדרוש לה ויאפשרו לה לשחרר את האחיזה.

ובמקומות בהם יש צורך ללמוד להיפרד- (כמו הליכה לגן , הליכה לישון, או יציאה שלכם לבילוי).

הכיני את בתך לקראת הפרידה הצפויה, שתפי אותה בכל הפרטים שיחזקו את ביטחונה- מי ישמור עליה, מה היא תוכל לעשות, מי ייקח מי יחזיר אותה ומתי ...התייעצי איתה במה יוכל לעזור לה להתגבר, תוכלו להיעזר בטקס פרידה קצר ותמיד היפרדי בצורה גלויה ( אל תיעלמי לה כשהיא מוסחת)

חשוב לתת לגיטימציה לבכי או לקושי שלה להיפרד, זו דרכה לומר "קשה לי", אולם זה לא אומר שהיא במצוקה ולא מסוגלת.

בעיקר מה שחשוב- הוא לשדר רוגע וביטחון שהיא נמצאת

בידיים טובות ושאתם סומכים על יכולתה להתגבר על החשש.

במקביל- חזקו אותה בכל שיפור קטן שהיא עושה, שתפו אותה בפעילויות שעוזרות ותורמות לבית ובכך אפשרו לה לחוש בוגרת ושייכת, אפשרו לה לבחור את הבגדים שלה בבוקר, לאן ללכת בשעות הפנאי...(מתוך 2 אפשרויות שמקובלות עליכם) והקדישו זמן אישי לכל אחת מהבנות.

כל אלו יתרמו לתחושת הערך שלה ויחזקו אותה כך שתוכל להתקדם גם בתהליך הפרידה.

במידת הצורך, אני מזמינה אותך להתקשר לקו הייעוץ שלנו על מנת לקבל הדרכה מפורטת יותר.

בהצלחה,

ליאת קליין - מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*

הודעה בפורוםבפרידהאמא ‏11.10.17
הודעה בפורוםבפרידהליאת קליין - קול להורה ‏13.10.17
הודעה בפורוםבפרידהאמא ‏17.10.17
הודעה בפורוםבפרידהליאת קליין - קול להורה ‏18.10.17