הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילדה בת 6 שפוזלת כבר שנתיים +

ליאת קליין - קול להורה(31.7.2019, 17:45)

עדי יקרה,

את מספרת על בתך השלישית ועל פזילתה מזה למעלה משנתיים.

אני קוראת את האופן שבו את מתארת אותה וליבי מתחמם. נשמע שיש לך ילדה עם כוחות ויכולות, עם שמחת חיים ועולם פנימי עשיר ואני שמחה לשמוע שהפזילה לא פוגעת במצבה החברתי ובתפקודה.

כפי שאני מבינה, בתך פוזלת בשעה שהיא מתרכזת במשהו- הופעה, צילום, קריאה או אכילה.

עוד אני מבינה, שנבדקה אצל רופא עיניים ושהוא שלל בעיה בראיה.

טוב עשית ששללת ראשית את הכיוון הפיסיולוגי, רפואי. בכל זאת, משהו כאן עדיין לא נותן לי מנוח והייתי מנסה עוד לבדוק אצל אופטומטריסט התפתחותי- שיבדוק גם מיומנויות ראיה נוספות, הפעלה נכונה של שרירי העיניים, ועוד. יש ילדים שנמצא אצלם קשר בין הנושא הזה לבעיות של קשב וריכוז ותרפיה מתאימה יכולה לפתור את הנושא.

יחד עם זאת, את צודקת מאד באמרך שלתגובות שלכם ההורים יש השפעה רבה בחיזוק או הכחדה של התנהגויות מסוימות וכן כפי שאת מציינת, סביר מאד להניח כי כניסתו בשעה טובה של בנך הצעיר למשפחה, ערערה את מקומה ואת תחושת השייכות של בתך במשפחה.

ולכן הכיוון שלך הוא מאד נכון-

הייתי מצד אחד, מתעלמת לגמרי ולא מעירה, משכנעת, מבקשת, בנוגע לפזילה, אולם קודם הייתי עורכת אתה שיחה בזמן שקט וטוב. בשיחה , הייתי אומרת שאת אוהבת ומקבלת אותה בכל צורה וצבע, ואת יודעת שיום אחד זה יעבור והחלטת שיותר את לא מעירה על כך. אם בתך זקוקה למשהו, היא תוכל לבקש ואת כאן איתה.

במקביל להתעלמות מהתנהגות "מפריעה", חשוב גם לחזק את בתך ואת תחושת השייכות שלה בבית. על מנת לעשות זאת, אוכל להציע לך מספר דרכים:

  1. התייחסות אישית- אם ניתן, פנו לכל אחד מהילדים, זמן אישי שבו הם מבלים לבד עם אימא או עם אבא. זה לא צריך להיות ארוך או כרוך בהשקעות רבות , רק תשומת הלב האישית.
  2. הזמיני את בתך להזדמנויות בהן תוכל לתרום ולהועיל בבית- לערוך ביחד שולחן, להכין ארוחה למשפחה, לערוך קניות, לעזור לטפל באחיה הקטן וכו'. כשתרגיש שהיא תורמת, היא גם תרגיש יותר משמעותית.
  3. האירי התנהגויות חיוביות שלה, התקדמות שלה, צמיחה.
  4. שתפי אותה בחוויות שלך, התייעצי עמה בנושאים שתוכלי לקבל את דעתה ואפשרי לה לבחור: בילויים לחופש, סיפור לפני השינה וכו'. כל אלו יתנו לה הכרה ותחושת ערך וקירבה.

אני חושבת שטיפול רגשי יכול להועיל לכל אחד- עצם ההתייחסות והמקום שנותנים לרגש, מחזק וממלא.

אולם, לא אוכל לענות על השאלה אם הפזילה תחלוף מאליה או לא, אני באמת לא מוסמכת לכך, אני כן חושבת שאלו כיוונים שכדאי להתחיל איתם ולתת לכך זמן. כלומר, היו עקביים בניתוב נכון של תשומת הלב שלכם.

מה דעתך?

מאחלת לכם בהצלחה וחופשה נעימה.

את מוזמנת עוד להתקשר אלינו , ל6968* - קול להורה

בימים א-ה בשעות הבוקר 10:00-13:00, ובשעות הערב 20:00-22:30.

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*