הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילדת סנדויץ בת שלוש ותשעה חודשים

הורהמודאג(1.3.2020, 14:08)

שלום,

אנחנו הורים לשלושה ילדים, הגדולה בת 6 ושלושה חודשים, האמצעית בת שלוש ותשעה חודשים והקטן בן שנה וארבעה חודשים.

אנחנו חווים תסכול וקושי עם האמצעית לפחות פעם- פעמיים ביום. זה בא לידי ביטוי בצרחות, צעקות, לעיתים קרובות התפרעות וסוג של שיגעון מוחלט עד לכדי שכבר כואבת לה הבטן מרוב הצרחות שלה, כמובן שהכל מלווה בדמעות, רעידות וסוג של משהו שנראה מבחוץ כמו התקף פניקה או חרדה.

הטריגר משתנה מפעם לפעם, למיטב הבנתנו ברוב המקרים יש קשר לקנאה לאחותה הגדולה לקטן.

לפני שניתן מספר דוגמאות, חשוב להבהיר שאנחנו נותנים לה תשומת לב רבה, מחמיאים ומחזקים כשצריך ומתחשבים בה ורואים אותה ככל הילדים בכל המקרים – אין להעיד על כך שזה מה שהיא מרגישה אבל מהזוית שלנו אנחנו שמים דגש על לתת לה תשומת לב מספקת.

כמו כן, היא נעה ונדה במהלך היום בין להיות ילדה מקסימה וקשובה, סבלנית ומכבדת – משחקת יפה עם אותה ואחיה וכו', ואז משהו קטן משבש את הכל ומתחיל מאין התקף זעם שיכול להמשך גם שעה ויותר.

ניתן מספר דוגמאות, מהימים האחרונים:

  1. בכניסה למיטה לקראת שינה – החליטה שהיא רוצה את הבובה שבמיטה של אחותה הגדולה – וזה אחרי שהאחות הגדולה ויתרה ונתנה לה מספר בובות לפני(מיותר לציין שיש לה מספיק בובות משלה) – האחות הגדולה סירבה – והחלטנו שזכותה לסרב – בעקבות זאת הקטנה החלה לצאת מהמיטה ולחטוף את הבובה לעצמה, כשלא הסכמנו לזה, החלה לצרוח, לצעוק ולבעוט ולבכות – "בא לי את הבובה" – כמובן שהעירה את התינוק, ולקח לה שעה להירגע מהעניין – בסוף נרדמה על הידיים של אבא אחרי שאמא התעקשה איתה שלא תקבל את הבובה ושתלך לישון – היא הגיע עד למצב שהתלוננה על כאבי בטן בבכי כם שיעול וקושי לנשום.
  2. בבוקר בהתרגנות לגן, פוסלת כל בגד אפשרי – בכל בגד מציק לה כביכול משהו, פותרים משהו אחד עוברת לאחר – לדוגמא מציק לה משהו בנעליים, משהו בגרביים, משהו בשמלה ומשהו בחולצה... לוקח כשעה וחצי לגרום לה להתלבש בבוקר, וזה מלווה בבכי וצרחות, אחרי שעוברים איתה על כל הארון, והיא פוסלת כל דבר, בסוף אנחנו מרימים ידיים ואומרים לה שתשאר כבר בבית , ואז מתחילה לבכות ולצרוח שוב, בדרך כלל צורחת "בא לי על אמא" – שוב נציין שאחרי שעה של בכי וצרחות כואבת לה מין הסתם הבטן, יש שיעול, דמעות והיא רועדת כולה.
  3. באמבטיה, מתעקשת לחפוף – ולעיתים מקוצר זמן וצורך אנחנו מדלגים על זה – זה גם יכול להיות טריגר לשעה וחצי של צרחות ובכי – לא משנה כמה נסביר שהיום אין זמן, או צורך או שנחפוף מחר – היא תתעקש – ולעיתים גם אנחנו.

זה די ברור מאליו אבל חשוב לציין שאנחנו אוהבים אותה מאד ודואגים לה, וממש לא נעים לאף אחד מהצדדים להגיד למקומות האלה, זה מתיש אותנו נפשית ואנחנו בטוחים שגם אותה.

נשמח להדרכה ותובנות, נציין גם שהיא אוהבת ללכת לגן, אוהבת את אחיה ואחותה הגדולה ולוקח לה זמן להיקשר לאנשים, היא ילדה מצחיקה ולפעמים השוני בין ההתהגות שלה כשהיא בסדר ולא בהתקף להתנהגות שלה כשהיא כן בהתקף הוא תהומי – ומטריד ביותר.

תודה מראש