הוספת הודעה פורום קרטוקונוס - ראש הפורום

רואקוטן ופריזמה

ד"ר יששכר הרמן(20.3.2010, 12:41)

שלום,

רואקוטן היא תרופה אשר אחת מתופעות הלוואי העיקריות שלה הוא ייבוש ריריות. יש יובש בפה ובשפתיים, וניתן לצפות ליובש בלחמיות. במקרה כשלך חיוני להוועץ ברופא עיניים ורופא העור שרשם לך רואקוטן עמ"נ לשקול את הטיפול, ובאילו צעדים לנקוט כדי למנוע נזק בעין.

פרוזק אמנם יכולה לגרום ליובש בעין, אך היא גורמת לכך באופן חלש מאד ולרוב בלתי מורגש.

נראה לי כי התופעות שתארת בעיניים אנן בגלל פרוזק, אלא באופן ברור הסיבה היא הרואקוטן. התופעות הללו עקב רואקוטן יכולות להמשך שבועות לאחר הפסקת הטיפול ברואקוטן.

לגבי השאלה האם יש קשר בין הקרטוקונוס לבין התרופות - עליך לשאול רופא עיניים, המכיר טוב ממני את המחלה הזו.

כפי שציינתי פרוזק ו- SSRI אחרים יכולים לגרום ליובש בעיניים, אך במידה חלשה, כך שלרוב המטופל לא חש בכך ולא מתלונן. במקרה שלך בגלל הרואקוטן יש רגישות לכך, זו הסיבה שגם רסיטל גורמת לך להרגשה זו. יש לציין כי רסיטל היא מבין ה- SSRI שהכי פחות נוטים לגרום לכך.

אגב, ליובש בעיניים יש פיתרונות טובים ופשוטים - ברר אצל רופא עיניים.

בברכה,
ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר