הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

כאשר החרדה מנהלת אותך

ד"ר אורן חסון(18.5.2020, 16:47)

סאני יקרה,

אני לא מכיר את המקרה המיוחד הזה. לא עקבתי אחריו כך שאני לא יודע עליו מספיק כדי לתת לך מידע מקצועי כלשהו.

אבל – אני מתייחס לשאלה המרכזית שלך – הנה, לפעמים יש מקרה, סיפור חיים, שנראה לגמרי סטנדרטי – איש שהוא חנון, לפי קנה המידה שלך, שרצח את בת זוגו. אז איך אפשר לזהות מראש? איך לדעת ממה להיזהר?

אם נישאר עם החנון לבד (נעזוב לרגע את הסטלן) – אז את לא יכולה לדעת.

הנתונים היבשים הם "בשנים 2004-2018 נרצחו 163 נשים על ידי בני זוגן "

שזה אומר – קצת למעלה משלושים נשים לשנה, שרובן כנראה לא היו בנות זוג של חנונים. מתוך כמה זוגות שיש בארץ?

מה שזה אומר הוא שהסיכוי להירצח על ידי בן זוגך, הוא הרבה פחות מהסיכוי להיפגע בתאונת דרכים. 355 הרוגים בשנת 2019 לבד. אם כך, הרבה יותר מסוכן לנסוע במכונית, מאשר להיות עם בן זוג. מבינה את העניין?

הסיכוי להירצח על ידי בן זוג הוא הרבה יותר קטן מאשר הסיכוי להיהרג בתאונת דרכים. היות שאת בכל זאת נוסעת במכונית מדי פעם, ולא נותנת לפחד מתאונה לנהל אותך, אז אין סיבה שתפחדי יותר להיות עם בן זוג. זה גם אומר שאם זה החשש שלך, את מנוהלת על ידי חרדות – שמתעלות אותך לחשש מסוג מסויים, שפחות הגיוני לפחד ממנו, כאשר את לא מנוהלת על ידי חשש מסוג אחר, שיותר הגיוני לפחד ממנו.

אפשר להבין את זה. כך חרדות מתנהלות – מכוונות אותנו לחשוש מדברים שלא שהם אינם רציונליים, אבל שהם הרבה מעבר לפרופורציות הנכונות, ולכן הם מפריעים לנו לחיות חיים נורמליים, ולהשיג מהם את הטוב שיכול להיות בהם. בגלל החרדות. בגלל הפחדים.

האם ה'סטלן' יכול להשפיע יותר? – אולי. אבל גם כאן יש גם ו גם. אם בן הזוג נראה נורמלי ומתנהג נורמלי, כלומר, בתוך הנורמה, אין לך סיבה מיוחדת לפחד. העניין הוא שהחרדות לוקחות כל תופעה קטנה, שיכולה להיות בתחום הנורמה אבל נראית לך קצת חריגה, ומעצימה את החרדה שלך, ומפריעה לך לחיות. זה טבען של חרדות. ומכאן המקום והצורך לטפל בהן.

הקושי העיקרי, וחשוב שתדעי – הוא לקבל את ההחלטה שהחרדה מנהלת אותך, ושאת צריכה לטפל בזה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com