הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה מטיטול לילה

איילת אפשטיין(8.2.2018, 14:14)

ג'ולי ודביר שלום רב,

ראשית, סליחה על העיכוב בתשובה. לו"ז עמוס...

נראה שפעלתם ברגישות ובהתאמה ליכולות של בתכם בתהליך גמילת הלילה. שמתם לב שבקרים רבים היא מתעוררת יבשה וזהו אכן הסימן החשוב ביותר המעיד על בשלות לגמילה בלילה.

גמילת לילה שונה מגמילת יום כי המנגנון האחראי על ההתאפקות במהלך היום הוא מודע, ולכן, מעבר לבשלות הפיזיולוגית, יש משמעות גם לבשלות הרגשית של הילד ולשיתוף הפעולה שלו בתהליך הגמילה. בלילה לעומת זאת, המנגנון האחראי על ההתאפקות הוא מערכת רפלקסים, אשר צריכה להגיע להבשלה פיזיולוגית.

חשוב לדעת שילדים רבים בגיל 4 אינם גמולים בלילה ושפעמים רבות זהו מאפיין משפחתי. תוכלו להתעניין - מתי אתם נגמלתם בלילה

כפי שכתבתי, הסימן העיקרי המעיד על בשלות לקראת גמילת לילה הם בקרים בהם הילד קם עם חיתול יבש ואתם מעידים שבמשך מספר חודשים בתכם קמה ברוב הבקרים יבשה.

האם קרה משהו בחודשים האחרונים? אח חדש נולד? מעבר דירה? גן חדש? גמילה ממוצץ? מריבות בין ההורים? רגרסיה בגמילה היא תופעה מוכרת שיכולה לקרות כתגובה לשינויים בחיים. השינוי יוצר תחושת לחץ ובשעת לחץ קשה להתמודד עם אתגרים. אם זהו המקרה, ממליצה לכם להתבונן ולבדוק איך ניתן להפחית את הלחץ. כאשר הלחץ יפחת, היא תסתגל לשינוי, ותוכל לאסוף את עצמה מחדש ולהמשיך ולהתקדם בתהליך הגמילה.

נקודה נוספת אותה ברצוני להעלות קשורה לרגשות של הילדה. אתם מעידים על כך שהיא חווה עוגמת נפש ואכזבה אשר מכבידים על ליבה. היא רוצה לקום יבשה אך היא מתאכזבת מעצמה כל בוקר - ולכן היא מנחמת ומעודדת את עצמה שלפחות הכרית יבשה... בנוסף, היא פוגשת את האכזבה שלכם (גם אם אתם מגיבים בסבלנות וללא כעס היא יודעת שמשאלת הלב והציפייה שלכם הינה שהיא תחזור לקום יבשה).

הורים חוששים שהחזרת החיתול תעציב, תבלבל, תפגע במוטיבציה ובכבוד של הילד. אבל צריך לקחת בחשבון גם את תחושת העצב והמועקה של הילד אשר קם כל יום בשלולית רטובה.

לכן אני רוצה להציע לך אופציה נוספת לחשוב עליה - לתת לבתך את אפשרות הבחירה - עם או בלי חיתול. דברי איתה בלבביות, שיחה נעימה ומעודדת, בשעה רגועה אחר הצהריים, ללא ביקורת וללא שיפוטיות. אמרי לה שכבר תקופה ארוכה היא בלי חיתול ונראה שהגוף שלה כרגע עדיין אינו מוכן להתאפק בלילה. המסר הוא שזה בסדר, שזה זמני, ושזה ישתנה. הסבירי לה שלכל גוף יש את הקצב שלו, וכך למשל יש ילדים שהולכים בגיל עשרה חודשים ויש ילדים שהולכים בגיל שנה וחצי... יש ילדים שמדברים בגיל שנה וחצי ויש ילדים שמדברים בגיל שנתיים וחצי... כל אחד והקצב שלו. בעניין הפיפי, היא ישנה מאוד חזק והגוף שלה עדיין לא מצליח להתאפק או להתעורר וללכת לשירותים. כאשר תגדל עוד קצת, אולי בקיץ, הגוף שלה יהיה בשל ואז יהיה אפשר להוריד שוב את החיתול ואת בטוחה שהיא תצליח.

יכול להיות שזה מאוד יקל עליה והיא תבחר לחזור לחיתול, יכול להיות שהיא לא תרצה ברגע הראשון אבל אחרי כמה ימים בכל זאת תבקש. את יכולה להציע לה להמשיך בלי חיתול עוד כמה ימים, לחשוב על ההצעה שלך, ולומר לך אם תשנה את דעתה.

וכמובן יכול להיות שהיא תתנגד לרעיון ולא תרצה חיתול ואז כנראה שתצטרכי להמשיך לכבס עד שהיא תצליח וטוב שאת מוכנה לכך ברצון ובהבנה.
יכול להיות, כפי שאמרת, שזה החורף ולכן נקווה שהקיץ המתקרב ישנה את התמונה.

תהליך הגמילה הוא תהליך מורכב ולא קל, אבל כמו כולם, הבת החמודה שלכם תעבור זאת בקצב שלה וביחד איתכם ובתמיכתכם תהיה יבשה גם בלילה !!!

מה דעתך? אשמח לשמוע...

בברכה,
איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומנחת הורים
צוות קול להורה - קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – 6968*